Cyfryzacja produkcji – nie taki diabeł straszny…

197

Z każdym rokiem rozwój technologiczny wydaje się coraz bardziej rozpędzać machinę gospodarczą. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorstw staje przed koniecznością cyfryzacji produkcji. Nic dziwnego, wdrożenie technologii cyfrowych na każdym etapie produkcji obiecuje niespotykane dotąd korzyści, takie jak większa efektywność, niższe koszty produkcji i wyższa jakość produktów. Jednak mimo to wielu właścicieli firm ma pewne obiekcje co do tego procesu.

Czy cyfryzacja produkcji jest naprawdę konieczna? Czy realne korzyści przeważają nad kosztami wdrożenia? Jakie technologie będą najbardziej odpowiednie dla danej firmy? Te pytania (i wiele innych) nurtują przedsiębiorców, którzy chcą iść z duchem czasu, ale obawiają się ryzyka związanego z inwestycją w nowe technologie. Dlatego już teraz chcę rozwiać te wątpliwości i wskazać Ci, jak skutecznie i bezpiecznie przeprowadzić transformację, aby w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Cyfryzacja produkcji jako narzędzie nowoczesnego przemysłu

Jak wspomniałem, cyfryzacja produkcji to proces wprowadzania technologii cyfrowych do wszystkich etapów produkcji. Tyle teorii, a co to oznacza w praktyce? Wykorzystanie komputerów, robotów, czujników, oprogramowania i Internetu, aby lepiej planować, kontrolować i monitorować procesy produkcyjne. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą produkować szybciej, taniej i lepiej, co skutkuje produktami wyższej jakości i trafniej odpowiadającymi na potrzeby rynku.

Zachęcam Cię więc, byś potraktował cyfryzację nie jak zło konieczne, lecz jak narzędzie, które może służyć Twojej firmie na drodze do rozwoju i sprawić, iż Twój zespół będzie pracował wydajniej i w większym komforcie.

Z czym do ludzi, czyli czy stary park maszynowy jest gotowy na cyfryzację

Z rozmów, które prowadzę z przedsiębiorcami, wynika, że ich główne obiekcje wiążą się ze stanem ich parku maszynowego. Właśnie, czy starsze maszyny mogą współgrać z nowoczesnymi systemami informatycznymi? Okazuje się, że tak, a obawa przed koniecznością kosztownej wymiany całego parku maszynowego często hamuje decyzje o wdrożeniu cyfryzacji. Na szczęście rzeczywistość nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.

Cyfryzacja produkcji

Większość starszych maszyn jest w stanie dostarczyć podstawowych danych, które można wykorzystać do zbudowania efektywnego systemu informatycznego. Informacje o stanie pracy maszyny oraz licznik wyprodukowanych elementów pomogą w monitorowaniu efektywności, planowaniu produkcji i ocenie ryzyka awarii. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest zintegrowanie tych maszyn z nowymi systemami bez konieczności ich wymiany. Z kolei w sytuacji, gdy brakuje niektórych danych, można skorzystać z manualnych interfejsów w celu ich uzupełnienia. To podejście umożliwia firmom stopniowe wdrażanie cyfryzacji przy minimalnych nakładach finansowych i bez potrzeby wymiany całego sprzętu.

Jak to się robi w praktyce

Świetny przykład efektywnego wdrożenia cyfryzacji w starszym parku maszynowym daje nam jedna z firm produkujących elementy metalowe. Firma ta z powodzeniem zintegrowała swoje starsze maszyny z nowoczesnym systemem MES (Manufacturing Execution System). Dzięki temu udało się znacząco zwiększyć efektywność produkcji i zmniejszyć liczbę przestojów. System MES umożliwił lepsze zarządzanie produkcją, monitorowanie stanu maszyn oraz optymalizację całego procesu produkcyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj