Rola przewodnika w drodze do cyfryzacji produkcji
Jeśli prowadząc samochód, korzystasz z nawigacji, zapewne wiesz, że daje ona duże poczucie bezpieczeństwa. Ze wsparcia pilota możesz skorzystać także na drodze do cyfryzacji – po co błądzić po omacku, skoro można bazować na doświadczeniu doradców technologicznych. Zewnętrzni eksperci spojrzą na procesy w danym zakładzie produkcyjnym z pewnym dystansem i zaproponują rozwiązania adekwatne do jego konkretnych potrzeb.
Bo do tanga trzeba dwojga. O roli partnerów technologicznych we wdrażaniu nowych technologii
Etap wstępny wdrażania nowych systemów powinien obejmować m.in. analizę rynku pod kątem niezawodnych dostawców technologii. Wybór odpowiedniego partnera technologicznego jest bardzo istotny, gdyż dostawca innowacyjnych rozwiązań to nie piekarz, który sprzedaje Ci bułkę.
Na co więc warto zwrócić uwagę? Wiele praktycznych wskazówek na ten temat znajdziesz w przewodniku „15 kroków do zakupu systemu informatycznego”. Taki partner technologiczny powinien wspierać Twoją firmę na każdym etapie – od fazy koncepcyjnej, przez integrację danych z maszyn aż po wdrożenie i wsparcie techniczne podczas codziennego użytkowania systemu. Powinien również zorganizować szkolenia dla pracowników i być otwarty na opinię klienta, by szybko reagować na jego potrzeby. Taka współpraca, oparta na partnerstwie i zaufaniu, minimalizuje ryzyko niepowodzenia projektu i pozwala na osiągnięcie lepszych wyników.
Przykład z branży motoryzacyjnej
Pewne przedsiębiorstwo produkcyjne z branży automotive jest doskonałym przykładem udanej współpracy z dostawcą technologii. Firma wdrożyła system zarządzania produkcją przy wsparciu dostawcy oferującego kompleksowe usługi, w tym regularne szkolenia i wsparcie techniczne. Dzięki temu szybko osiągnęła zakładane cele, a pracownicy przystosowali się do nowych procesów.
Zarządzanie zmianą w kontekście zasobów ludzkich
Nie pozwól, by na etapie wdrażania cyfryzacji, realizowanie zadań przyćmiło Ci troskę o dobrostan pracowników. Nowe technologie mogą budzić obawy wśród pracowników, zwłaszcza tych, którzy są przyzwyczajeni do tradycyjnych metod pracy. Dlatego kluczowe jest, aby liderzy zadbali o to, aby pracownicy mieli świadomość korzyści płynących z innowacyjnych rozwiązań. Przedstaw im cały proces jako szansę dla nich, pokaż perspektywy rozwoju, zadbaj o szkolenia, a na pewno nie będą postrzegać go jako zagrożenia. Spróbuj zaangażować pracowników, zbieraj ich opinie, uwzględnij ich potrzeby, bo – uwierz mi – to sprzyja ukończeniu procesu z sukcesem.
Mam nadzieję, że już nie masz wątpliwości, iż wdrożenie zaawansowanych systemów informatycznych nie musi być trudne ani kosztowne. To nie tylko moda, ale konieczność, przed jaką stoją nowoczesne przedsiębiorstwa, które chcą utrzymać konkurencyjność na rynku. Korzyści, jakie przynosi cyfryzacja produkcji, często przeważają nad kosztami inwestycyjnymi. Kluczem do sukcesu jest dokładne zrozumienie potrzeb firmy, odpowiedni dobór technologii i staranne planowanie wdrożenia. Pamiętaj też o stopniowym wdrażaniu technologii, korzystaniu z nowoczesnych modeli finansowania, ścisłej współpracy z dostawcami. Wybór odpowiedniego partnera technologicznego oraz zaangażowanie pracowników to fundamenty skutecznej transformacji cyfrowej. Dzięki temu możliwe jest pełne wykorzystanie potencjału, jaki niesie cyfryzacja produkcji.
Adrian Stelmach: CEO firmy explitia, która tworzy zaawansowane rozwiązania informatyczne dla zakładów produkcyjnych. Ekspert w dziedzinie cyfryzacji, znany z optymalizacji procesów i automatyzacji danych. Prelegent podczas wielu branżowych wydarzeń i konferencji. Coach, mentor, autor książek i publikacji na temat digitalizacji zakładów wytwórczych oraz procesu zakupowego nowych technologii. Aktywnie prowadzi bloga AdrianStelmach.com
Źródło: Explitia