Czy dane finansowe Twojej firmy będą bezpieczne w chmurze?

1051

Mimo że o cloud computing napisano już chyba wszystko, temat przetwarzania danych w chmurze nadal budzi wiele kontrowersji. Zwłaszcza wśród przedsiębiorców, dla których rozwiązania chmurowe wciąż są powodem do obaw o cyfrowe bezpieczeństwo firmy. Tymczasem taki sposób prowadzenia księgowości nie tylko usprawnia pracę całego przedsiębiorstwa, ale obniża też koszty związane z zarządzaniem danymi w firmie. Czy na pliki przetrzymywane w chmurze rzeczywiście czyha wiele zagrożeń?

O co chodzi z tą chmurą?

No właśnie! Wokół rozwiązań chmurowych narosło wiele mitów, a większość z nich wynika z braku wiedzy na temat funkcjonowania tego typu narzędzia. Technologia cloud computing to wygodny i praktyczny sposób na przechowywanie firmowych plików w przestrzeni internetowej. Taki system pozwala na dostęp do najważniejszych danych niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy – wystarczy tylko zalogować się do swojego programu za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej, używając specjalnego loginu i hasła.

Rozwiązania chmurowe są idealne dla każdej firmy, która zajmuje się przetwarzaniem danych. Doskonale sprawdzają się np. w przedsiębiorstwach, które posiadają własny dział księgowo-finansowy W praktyce wygląda to tak, że dostęp do aplikacji ma każdy upoważniony pracownik działu księgowego. I choć sam proces księgowania w chmurze może wydawać się mało bezpieczny, w rzeczywistości dostawcy takich usług dbają o prawidłowe zabezpieczenie danych i przechowywanie ich zgodnie ze stanowiskiem Komitetu Standardów Rachunkowości oraz wymogami obowiązującej ustawy.
Kompetentni usługodawcy posiadający doświadczenie w zakresie wdrażania chmury zadbają również o usługi archiwizacji i backupu, które zabezpieczą naszą firmę przed utratą danych na skutek wydarzeń losowych, takich jak np. awaria systemu.

Bezpieczeństwo IT

Coraz więcej modeli biznesowych opiera się na nowoczesnych metodach wykorzystujących zaawansowane technologie informatyczne. Niewielu stać na zakup własnego serwera, bo koszty związane z wykupieniem licencji, dostosowaniem serwerowni i systemu informatycznego do wymogów bezpieczeństwa potrafią być przytłaczające. Dlatego właśnie rozwiązania chmurowe są tańsze i wygodniejsze. Ale czy na pewno są równie bezpieczne?

Jedno jest pewne: nikt nie jest w Internecie bezpieczny w 100%. Brzmi strasznie? Być może, ale należy pamiętać o tym, że istnieje wiele technologicznych zabezpieczeń stawiających czoła cyberprzestępczości.

– Dzięki profesjonalnym systemom chroniącym dane wcale nie musimy rezygnować z korzyści, jakie niosą ze sobą rozwiązania chmurowe. Co najważniejsze, sami możemy zatroszczyć się o bezpieczeństwo cyfrowe firmy już na etapie wyboru zewnętrznego providera – podkreśla Krzysztof Wojtas, architekt systemu SaldeoSMART.

Cloud computing to system rozproszony, który polega na zapisywaniu plików naszej firmy na wielu serwerach należących do dostawcy usługi. Dlatego zanim wybierzemy swojego usługodawcę, warto najpierw skrupulatnie przeanalizować jego ofertę.

Pracownik najsłabszym ogniwem

Troszcząc się o bezpieczeństwo firmy, warto zwrócić uwagę na to, że łącznikiem pomiędzy hakerami, a poufnymi informacjami często okazują się pracownicy. Niedostatecznie wyedukowani lub niewystarczająco spostrzegawczy mogą, pomimo wielu zabezpieczeń, ułatwić cyberprzestępcom zadanie. W jaki sposób? Chociażby poprzez otworzenie maila typu phishing, który do złudzenia przypomina prawdziwe maile od partnerów biznesowych, organizacji, a nawet od szefa. Według badań przeprowadzonych przez McAfee Labs, 80% osób w firmach nie potrafi wykryć tego typu wiadomości. Okazuje się, że największy problem mają z tym ludzie z działów HR i zajmujących się finansami. O zgrozo, posiadają oni najbardziej poufne dane.

– Wiele ataków następuje poprzez wykorzystanie prywatnych urządzeń. Problemem są też niedostatecznie silne hasła. Osoby korzystające z chmury nie zawsze we właściwy sposób zabezpieczają swoje konta. Powinno się pamiętać o tym, że dobrze skonstruowane hasło to podstawa ochrony przez hakerami – ostrzega Krzysztof Wojtas.

Użytkownicy podpiętych do firmowej sieci urządzeń muszą znać techniki walki z atakami hakerskimi oraz sposoby na ich uniknięcie. Kluczowa w tym przypadku jest właściwa edukacja osób zatrudnionych. Można ją przeprowadzać na wiele sposobów – zarówno poprzez maile z informacjami czy komunikaty, ale także szkolenia z rozpoznawania ataków phishingowych. Dobrą metodą jest symulowanie takich ataków. Pozwala ona spojrzeć realnie na to, jak pracownicy i pracodawcy radzą sobie z problemem. Każda firma powinna też posługiwać się dostosowaną polityką bezpieczeństwa, która m.in. ustala zasady rządzące konstruowaniem haseł oraz zawiera informacje dotyczące postępowania w przypadku naruszenia bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest także odpowiednia taktyka reagowania w sytuacji, gdy już dojdzie do ataku.

Złoty środek

Przezorny przedsiębiorca to taki, dla którego najważniejsze jest bezpieczeństwo. Z tego względu wiele firm wciąż nie jest w stanie zaakceptować ryzyka związanego z przetwarzaniem danych w chmurze. Z jednej strony nie stać ich na własny serwer, z drugiej – obawiają się nawet najmniejszych zagrożeń, jakie niesie cloud computing. Czy takie przedsiębiorstwa skazane są na cyfrowe wykluczenie? Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że… nie!

Własna serwerownia i chmura to najpopularniejsze, ale nie jedyne rozwiązania z zakresu nowoczesnej teleinformatyki. Na rynku istnieją lokalne serwery biurowe typu plug&play, dzięki którym nie tylko szybko utworzymy archiwum online, ale bezproblemowo przetransferujemy wszelkie dokumenty. I to wszystko, rzecz jasna, bez potrzeby instalacji specjalistycznego oprogramowania. Na takiej zasadzie działa SaldeoSMART w wersji pudełkowej – to niewielki, lokalny serwer, który wystarczy podpiąć do zasilania i wewnętrznej sieci firmowej.

– Takie rozwiązanie jest równie wygodne jak korzystanie z chmury. I o wiele bezpieczniejsze, bo w każdej chwili możemy zmienić ustawienia czy uprawnienia użytkowników, jeszcze bardziej zwiększając bezpieczeństwo naszych danych. Wersja pudełkowa SaldeoSMART gwarantuje sprawny obieg dokumentów i dostęp do elektronicznego archiwum w systemie 24/7, a to wszystko w zgodzie z wymogami obowiązującej ustawy. To system stworzony dla przedsiębiorców, którym zależy na kompleksowej obsłudze księgowej, ale nie stać ich na dedykowane rozwiązania serwerowe – tłumaczy Krzysztof Wojtas, architekt systemu SaldeoSMART.

Właściwie obwarowana chmura to klucz do zapewnienia bezpieczeństwa firmowych danych. W tym przypadku sprawdzony dostawca usług jest bezcenny – nie tylko udzieli nam niezbędnych informacji na temat produktu, ale doradzi też w wyborze rozwiązania, które uchroni naszą firmę przed cyberatakiem i nie nadszarpnie jej budżetu. W gąszczu możliwości można się szybko pogubić, dlatego zamiast błądzić we mgle, lepiej zdecydować się na opcję, która jest „szyta na miarę” potrzeb przedsiębiorstwa. A Ty, które rozwiązanie wybierzesz dla swojej firmy?

Zdjecie źródło: http://www.saldeosmart.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj