Jak przy pomocy systemów IT sprawnie planować i rejestrować zmianowy czas pracy?

1334

Badania GUS pokazują, że z roku na rok maleje liczba osób w wieku produkcyjnym, dlatego zatrzymanie w firmie dobrych i doświadczonych pracowników staje się dla przedsiębiorstw funkcjonujących w systemie równoważnym coraz ważniejsze. Poza czynnikami ekonomicznymi czy rodzajem wykonywanej pracy, istotnym kryterium wpływającym na utrzymanie obsady, jest sposób organizacji czasu pracy. Z pomocą przychodzą tu kompleksowe systemy RCP, które umożliwiają sprawne planowanie i rejestrowanie czasu pracy, uwzględniające indywidualne potrzeby pracowników.

Osoby zajmujące się planowaniem czasu pracy mają przed sobą niełatwe zadanie. Tworząc grafiki, muszą jednocześnie uwzględnić szereg istotnych aspektów, takich jak: dzienna norma i maksymalny czas pracy, czas odpoczynku (dzienny i tygodniowy), ilość godzin do wypracowania w miesiącu i w okresie rozliczeniowym, przerwy, praca w nocy oraz w dni wolne od pracy, dodatkowe zapisy w regulaminie czasu pracy, a także identyfikacja specyficznych zagrożeń ciągłości pracy związanych z grafikami. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, łatwo jest o pomyłkę w procesie planowania. W przypadku firm posiadających kilka oddziałów, niejednokrotnie okazuje się, że grafiki są tworzone w różnych układach czy formatach i nie zawsze docierają do centrali w wyznaczonym terminie. Dlatego już dziś warto sprawdzić, co ma do zaproponowania rynek IT w zakresie planowania i ewidencji czasu pracy.

Obok zakresu funkcjonalnego, przy wyborze systemu do rozliczania czasu pracy (RCP), warto zwrócić uwagę na potencjał integratorski rozwiązania. Chodzi, przede wszystkim, o możliwość integracji RCP z działającym już w firmie oprogramowaniem kadrowo-płacowym (wyeliminowanie podwójnej ewidencji danych pracowników) czy systemami, które w jakikolwiek sposób rejestrują pracę obsady (aplikacje monitorujące pracę call-center, systemy kasowe, skanery w magazynie, czytniki kart w budynkach).

„Rozwiązania IT od dawna wspierają różne procesy biznesowe w przedsiębiorstwach, jednak obszar związany z zarządzaniem obsadą była przez lata zaniedbywany. Obecnie, kiedy coraz częściej mówi się w branży HR o rynku pracownika, każdy element planowania jest ważny. Stąd też rosnące zapotrzebowanie na elastyczne systemy informatyczne wspierające pracodawców w procesie planowania czasu pracy” – komentuje Aneta Andruszkiewicz, Product Manager Infinite RCP.

Wraz z wdrożeniem odpowiedniego narzędzia RCP praca planistów staje się bardziej wydajna, a sam proces planowania grafików zmianowych, uwzględniających przepisy prawa oraz indywidualne potrzeby pracowników, zdecydowanie prostszy. W szerszej perspektywie, dobre warunki w zakresie czasu pracy to zadowoleni pracownicy, którzy nawet nie myślą o zmianie pracodawcy.

Z kluczowymi zagadnieniami dotyczącymi planowania i ewidencji czasu pracy w Polsce można się zapoznać w materiale wideo: http://infinite.pl/index.php/oferta/infinite-rcp.html

źródło: Infinite

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj