Od września dostępna jest nowa Platforma EPLAN w wersji 2.7. Spójny system digitalizacji i interdyscyplinarne podejście do procesów inżynieryjnych pozwalają na ciągłe rozszerzanie danych w całym łańcuchu wartości. Obsługa 19 języków, liczne aktualizacje oraz dwukierunkowa komunikacja z systemami automatyki – włączając w to TIA Portal firmy Siemens i Melsoft IQ firmy Mitsubishi – gwarantują większą efektywność procesów inżynieryjnych.
Rozwiązania Platformy EPLAN dla inżynierii elektrycznej, pneumatyki i hydrauliki, projektowania szaf sterujących i technologii procesowej korzystają z jednolitej bazy danych, a informacje projektowe mogą być transferowane w całym procesie, od inżynierii projektowej po produkcję, a nawet konserwację systemu. Tak zwany wzorzec „single source of truth” stanowi punkt centralny każdej aplikacji. EPLAN zaprojektował swój system jako podstawę do spójnej digitalizacji w inżynierii automatyki. Oprogramowanie jest dostępne w 19 językach. Najnowsze rozszerzenia obejmują turecką wersję językową i rumuński interfejs użytkownika.
Tworzenie i ponowne wykorzystywanie szablonów
Wprowadzono wiele ulepszeń w poszczególnych obszarach tematycznych platformy. Korzystając z rozszerzonych możliwości definicji szablonów schematów w inżynierii elektrycznej i inżynierii płynów, użytkownicy mogą łatwiej standaryzować swoje projekty i ponownie wykorzystać dane 1:1. Na przykład, skrzynki makra (macro box) mogą być teraz rysowane jako wielolinie i pozwalają użytkownikom tworzyć własne definicje szablonów schematów, przyspieszając standaryzację. Te typy szablonów mogą również ułatwić rozpoczęcie pracy w EPLAN Cogineer – nowym narzędziu inżynierskim do zautomatyzowanego tworzenia schematów, za jednym kliknięciem przyciskiem myszki. Użytkownicy mogą oczekiwać nieoficjalnej premiery nadchodzącej wersji dla chmury obliczeniowej, która zostanie po raz pierwszy zaprezentowana w trakcie listopadowych targów SPS IPC Drives w Norymberdze w Niemczech.
W zakresie inżynierii procesowej, wprowadzono m.in. nowy moduł projektowania rurociągów EPLAN Preplanning. Użytkownicy mogą tu korzystać z bardziej szczegółowej dokumentacji, obejmującej informacje o rurach na jeszcze wcześniejszych etapach procesu. Prostsza dla użytkowników jest również obsługa wiązek przewodów. Rurki termokurczliwe pozwalają teraz łatwiej przyporządkowywać wtyczki w środowiskach projektowych 2D i 3D, a opcje wizualizacji podłączonego sprzętu zostały poprawione. Czyni to dokumentację produkcyjną jeszcze bardziej szczegółową, przyspieszając proces produkcji wiązek przewodów. Nowe opcje projektowania, takie jak konfiguracje właściwości w widokach modelu, rozszerzone interfejsy produkcyjne w EPLAN Pro Panel i zaktualizowany EPLAN Smart Wiring z nową technologią Client-Server, która poprzez instalację na lokalnym urządzeniu lub na serwerze, udostępnia dane projektu centralnie oraz umożliwia wielu użytkownikom jednoczesną pracę nad jednym projektem, dopełniają listę wprowadzonych innowacji.
Wymiana danych w inżynierii elektrycznej i automatyce
Interdyscyplinarna wymiana danych to obszar kluczowy dla nowego interfejsu pomiędzy Platformą EPLAN i środowiskiem projektowym TIA Portal firmy Siemens: stworzonego z myślą o coraz popularniejszym formacie AutomationML do środowisk Industry 4.0. Ta metoda dwukierunkowej wymiany danych, współdziałająca również z Melsoft IQ – platformą automatyki firmy Mitsubishi – została rozszerzona i będzie również prezentowana na targach SPS IPC Drives. Użytkownicy mogą wymieniać dane w obu kierunkach w dowolnej fazie projektu, następnie edytować je i w końcu synchronizować projekt. Zastępuje to konieczność czasochłonnego, często wielokrotnego sprawdzania zmian oraz podejścia iteracyjnego, przenosząc inżynierię o krok dalej w kierunku pełnej digitalizacji procesów w dobie Industry 4.0 i Internet of Things. Jednak warunkiem wstępnym jest tu spójna digitalizacja wszystkich procesów i danych, począwszy od inżynierii po produkcję, wdrożenie i konserwację. To jedyny sposób, aby terminy, takie jak Smart Engineering, Smart Production i Smart Data mogły stać się częścią naszej rzeczywistości.
Źródło: www.eplan.pl