Systemy klasy CMMS

1027

Queris CMMS – to kolejne polskie narzędzie, co istotne – przygotowane przez pracowników UR. Bez wątpienia jego mocną stroną jest bardzo przydatny interfejs. Z programu korzystać można zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych. Pozwala na stały podgląd parku maszyn i zgłaszanie awarii w czasie rzeczywistym. Za jego pomocą można stworzyć harmonogramy i plany przeglądów i prac remontowych, zarządzanie magazynem części zamiennych, a także tworzenie szczegółowych rejestrów, analiz i raportów. Queris przyda się także do zarządzania personelem i organizacją działu. Opcjonalnie program doposażyć można w moduł Queris CMMS TV. Umożliwia on wyświetlanie najważniejszych informacji na dużym telewizorze przemysłowym. Dzięki temu cały dział dokładnie wie jakie zadania są realizowane, jaka jest kolejka zadań oraz który pracownik odpowiada za poszczególne czynności.

CMMS Profesal Maintenance firmy Astor –  umożliwia cyfryzację i zwiększenie produktywności działu UR, jednocześnie pozwalając na integrację z innymi systemami w przedsiębiorstwie. Innowacyjne narzędzia wykorzystujące LEAN w wersji cyfrowej sprzyjają optymalizacji procesów w firmie, a elastyczność i możliwość doboru funkcjonalności sprawiają, że system sprawdzi się w fabrykach o różnych potrzebach.

Podsumowanie – istotne funkcje CMMS

Przeglądając poszczególne propozycje systemów CMMS, można wyodrębnić kilka obszarów i funkcji, które programy te mają do spełnienia. Dla pracowników UR z pewnością najważniejsze będą te związane z zarządzaniem naprawami i remontami, zarządzaniem magazynem części i zakupami, harmonogramowaniem przeglądów i zbieraniem oraz analizą danych dotyczących urządzeń. Oczywiście, w programie nie powinno zabraknąć możliwości przeprowadzania analiz kosztowych i finansowych.

Najbardziej zaawansowane narzędzie dedykowane jest zazwyczaj zarządzaniu naprawami i remontami. To tu tworzone są zgłoszenia serwisowe, awarie z nadawaniem priorytetów i ustalanie planów remontowych. Z kolei narzędzie do planowania pracy i zadań umożliwiać ma m.in. zarządzanie przeglądami, zarządzanie czasem i kolejnością zadań pracowników. Funkcje te obejmują m.in. tworzenie tzw. list kontrolnych czy miesięcznych zestawień prac, co umożliwia sprawniejszą organizację pracy. Nieodzowna jest także funkcja zarządzania częściami zamiennymi i gospodarką materiałową. W skład tego zadania wchodzą m.in. zarządzanie wewnętrznym obrotem częściami zamiennymi, gromadzenie informacjo dotyczących zastosowania części zamiennych w poszczególnych maszynach oraz analiza kosztów gospodarki materiałowej.

Zatem główne moduły, jakie system CMMS powinien posiadać, obejmują obszary obiektów (maszyn, urządzeń i instalacji), ewidencji prac bieżących i zarządzania pracami prewencyjnymi oraz obszar magazynu części zamiennych i przygotowywania zamówień na części i materiały.

Warto również dodać, że dla wielu użytkowników bardzo istotna jest możliwość przechowywania dokumentacji w wielu formatach (doc, txt, xls, jpg, pdf a nawet dwg). Niektóre systemy posiadają możliwość budowy baz wiedzy, wykorzystujących technologię „wiki”.

Nie bez znaczenia jest możliwość rozszerzenia funkcjonalności. Najczęściej jest to możliwe np. poprzez zastosowanie zamkniętego języka reguł pozwalających na wykorzystanie głównych funkcji systemu. Czasem stosowane są własne języki programowania. Dobrym przykładem jest zastosowanie języka jak ABAP w SAP.

Archiwizowanie danych, a także możliwość integracji z innymi systemami, takimi jak ERP, SCADA, MES, GIS  to kolejne ważne funkcje systemów CMMS. I w końcu sposób, w jaki oprogramowanie jest dostępne, a zatem możliwość korzystania z urządzeń mobilnych czy przeglądarki, a także powiadomienia SMS czy email i dostępność technologii pracy w chmurze.

Źródło: Redakcja Portal Przemysłowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj