Pandemia Covid-19 oraz będąca jej następstwem niepewna sytuacja rynkowa, poważnie zaburzyły globalny biznes. Firmy z różnych sektorów borykają się z utrudnieniami zakłócającymi nie tylko operacje i dostawy, ale także zwykłe procesy biznesowe. W tej sytuacji transformacja cyfrowa urosła do rangi warunku ciągłości biznesowej, a menadżerowie coraz silniej akcentują wartość nowoczesnych technologii.
Wyraźnie pokazuje to badanie „Gotowość polskich firm produkcyjnych na transformację cyfrową i migrację do chmury. Analiza sytuacji w obliczu pandemii COVID-19″[1], przeprowadzone przez PMR na zlecenie Dassault Systèmes. Według badania, zdecydowana większość firm w Polsce (73%) zna pojęcie transformacji cyfrowej, a 6 na 10 firm jest obecnie w trakcie wdrażania różnych rozwiązań z tego obszaru.
Postępująca cyfryzacja zmienia nie tylko sposób wytwarzania produktów, komponentów czy maszyn, ale na nowo definiuje także pracę projektantów i inżynierów. Słowem kluczem jest tu cyfrowy bliźniak (ang. digital twin), dzięki któremu można w świecie wirtualnym tworzyć cyfrowe obrazy rzeczywistych obiektów, znacznie wykraczające poza standardowy model 3D.
Fot. iStock
Potencjał do optymalizacji
Takie złożone projekty są nieprzerwanie zasilane danymi ze świata rzeczywistego, dzięki czemu, krok po kroku, na wspólnej platformie gromadzone są dane operacyjne i wiedza techniczna projektantów. Dzięki cyfrowemu bliźniakowi każdy etap – od konstrukcji, rozwoju i produkcji, aż po opuszczenie fabryki przez produkt – można poddać symulacji i przeanalizować w realistycznych warunkach. Cyfrowe bliźniaki wykorzystuje już wiele firm z różnych branż, w całym łańcuchu wartości. Przykładem jest gdańska stocznia Sunreef Yachts, która wdrożyła m.in. program SIMULIA X-flow, obsługiwany przez platformę 3DEXPERIENCE od Dassault Systèmes. Oprogramowanie to umożliwia projektowanie kadłubów jachtów i poprawę ich właściwości nautycznych oraz aerodynamicznych. Dzięki SIMULIA X-flow, Sunreef Yachts może testować wiele scenariuszy – kształtów, prędkości, warunków morskich, aby wybrać atrakcyjny i zoptymalizowany pod kątem zdolności żeglugowej i konsumpcji paliwa, kadłub jednostki.
Fot. Sunreef Yachts
Produkcja w dobie pandemii
Według szacunków IndustryWeek, wskutek lockdownów od 40 do 50% pracowników produkcji nie mogło wykonywać swoich obowiązków w miejscu pracy. Dodatkowo firmy stanęły w obliczu poważnych zakłóceń globalnego łańcucha dostaw. W efekcie menadżerowie zaczęli szukać nowych sposobów na zwiększenie odporności i zwinności biznesowej. Skupili też swoją uwagę na efektywnym planowaniu produkcji.
Odpowiedzią na nowe wyzwania jest odpowiednie oprogramowanie, umożliwiające symulację całej linii produkcyjnej z użyciem cyfrowego bliźniaka – od wymaganych surowców i narzędzi, poprzez zakres możliwości produkcyjnych i czasowych, aż do poniesionych kosztów. Oznacza to, że firmy w świecie wirtualnym mogą testować i weryfikować zapotrzebowanie pierwotne i wtórne, wielkości partii, harmonogramy i zdolności produkcyjne, dzięki czemu cała ich produkcja staje się bardziej efektywna. Daje to możliwość elastycznego reagowania w sytuacji, gdy pojawi się konieczność wyprodukowania większej liczby jednostek lub jeśli zajdzie potrzeba obniżenia kosztów przez przedsiębiorstwo. Ponadto, symulacja ułatwia oszacowanie, w jaki sposób na całą produkcję wpłyną zakłócenia w procesie operacyjnym i jak można im zapobiec. Przykładem jest Faurecia – francuski dostawca motoryzacyjny, który korzystając z możliwości 3DEXPERIENCE Twin od Dassault Systèmes, poddał symulacji całą linię produkcyjną, tym samym optymalizując kompletny proces jeszcze przed faktycznym wyprodukowaniem pierwszej części samochodowej. Pozwoliło to na znaczne obniżenie kosztów uruchomienia produkcji i umożliwiło firmie szybkie reagowanie zarówno na nowe możliwości, jak też nieprzewidziane sytuacje na rynku.
[1] Badanie, zatytułowane „Gotowość polskich firm produkcyjnych na transformację cyfrową i migrację do chmury. Analiza sytuacji w obliczu pandemii COVID-19.”, przeprowadzono w Q3 2020 roku wśród 105 średnich i dużych firm produkcyjnych w Polsce z sektorów: Transport i mobilność, Urządzenia przemysłowe, Lotnictwo oraz Home & Lifestyle.
Więcej informacji: https://discover.3ds.com/pl/contact-us
Dassault Systèmes Sp. z o.o.
ul. Kapelanka 42
30-346 Kraków