Wdrożenie produkcji w firmach z produkcją seryjną może być szybkie i sprawne [Podcast]

239

To co ich wyróżnia to to, że wdrażanie produkcji seryjnej to ich specjalność i pasja. Dowodem na to niech będzie ta rozmowa.

W tym odcinku podcastu Symfonii Daniel Kubiczek i Natalia Dopierała z firmy Positiv przedstawią nam, jakie potrzeby mają firmy, które szukają programów do zarządzania seriami i czym te wymagania różnią się od firm zajmujących się produkcją masową.

To nad czym na początku musimy się wspólnie zastanowić to, czy szybkie i sprawne wdrożenie produkcji w firmach z produkcją seryjną jest możliwe i na jakich zasadach się odbywa.

Symfonia: Rozpocznijmy tą rozmowę od tego, kiedy mamy do czynienia z produkcją seryjną? Na jakiej podstawie określamy jej etapy?

Daniel Kubiczek, dyrektor sprzedaży i współwłaściciel w Positiv: Produkcja seryjna jest związana z procesem produkcji większej ilości tego samego produktu. Mamy z nią do czynienia w momencie, w którym firma produkcyjna pozyskuje zlecenie od konkretnego klienta zamawiającego dużą ilość identycznego produktu. Tego typu produkcja jest podzielona na etapy ilościowe, pomiędzy którymi można wprowadzić pewną zmianę.

inżynierowie

Produkcja seryjna charakteryzuje się wykonaniem konkretnej ilości danego produktu pod zlecenie, a po wyprodukowaniu tej ilości proces zostaje przerwany. Po tym czasie można wykonać zmianę ustawień maszyn oraz podjąć realizację nowego zlecenia seryjnego.

Natalia Dopierała, wdrożeniowiec systemów ERP w Positiv: Warto podkreślić, że w tym przypadku wyroby technologiczne są bardzo często do siebie podobne. Łatwo też skontrolować jakość i zidentyfikować serie surowców dla wyrobu gotowego, dlatego że są to głównie krótkie cykle produkcyjne. Proces produkcji w pewnym momencie zatrzymuje się i wtedy możemy skontrolować jakość.
W przypadku jakiejkolwiek reklamacji klienta, który wskazuje nam wyrób gotowy, odnajdujemy serię surowca, z którego ten wyrób się składał. Ona też bardzo często już nie wymaga ręcznej obróbki. Przy dobrym ustawieniu maszyn i karty technologicznej łatwo wprowadzić zmiany, co podkreśla elastyczność procesu.

D.K.: Proces produkcyjny rozpoczyna się od pozyskania zamówienia od klienta. Firma produkcyjna oczywiście musi być przygotowana na wykonanie pewnej partii produktu: ma zasoby sprzętowe, mechaniczne, jak również surowce, czyli składniki i półprodukty służące do wyprodukowania pewnej partii produktu. Do tego celu potrzebne jest dobre planowanie dostaw, a więc możliwość przewidywania, kiedy zamówić daną partię towaru, żeby na czas realizacji złożonego przez klienta zamówienia zlecenie było już u nas w magazynie i zostało przekazane do procesu produkcyjnego.

Kolejny etap jest związany z procesem produkcyjnym. W tym kontekście mamy do czynienia z samą realizacją danego zamówienia, z przerwami technologicznymi na maszynach, które muszą na przykład wystygnąć, jak również mają określoną wydajność dzienną ciągłej pracy. Po wyprodukowaniu partii pozostają elementy logistyki. Trzeba zaplanować dostawę: raz jest to dostawa z własnym transportem firmy produkcyjnej, czasami są to kurierzy, zdarza się, że klienci odbierają daną partię towaru samodzielnie. Zamykamy cały proces wydaniem i fakturą do zapłaty.

Jak wpływa wielkość partii produkcyjnej na cenę końcową oraz ostatecznie na zysk operacyjny?

Symfonia: W jakich branżach mamy do czynienia z produkcją seryjną?

N.D.: Są to przede wszystkim branże, w których produkcję można robić na zamówienie. Sporą rolę odgrywają tu trendy zakupowe. Tu popyt nie jest ciągły, a zmienia się np. wraz z porą roku bądź sytuacją ekonomiczną w kraju i na świecie. Produkcję seryjną charakteryzuje sezonowość, dlatego dobrym przykładem jest branża modowa, gdzie często zmieniają się modele, płytki, opakowania czy dekoracje. Wszystko zależy od tego, czy klient jest gotowy na wyprodukowanie dużej serii jednego produktu i czy działa tak naprawdę na zamówieniach, a może ma swoich odbiorców i pracuje na kontraktach.

Produkcja seryjna cechuje się powtarzalnością, a także dużą ilością wytwarzanych wyrobów. Zatem nasuwa się pytanie jak zaplanować produkcję, aby uniknąć tzw. „wąskich gardeł” i przestojów?

D.K.: Warto zapewnić firmie produkującej odpowiednią ilość maszyn, zespół ludzi, którzy mogą pracować w trybie zmianowym. Tym sposobem produkcja będzie mogła być realizowana przez całą dobę, czyli standardowo trzy zmiany na dzień. Jeżeli mamy maszyny z drobnym zapasem, a więc jesteśmy w stanie przewidzieć awarię statystycznie jednej z tych maszyn, do tego możemy zastąpić kilka osób w zespole – to z dużą pewnością unikniemy „wąskich gardeł”.

PGNiG zainwestuje

Bardzo istotne jest też to, jak długo oczekujemy na dostawę danego produktu. Musimy pamiętać o tym, że firmy produkcyjne zazwyczaj kupują surowce na całym świecie. Termin dostawy, związane z nią koszty, a w końcu szanse na terminową dostawę są uzależnione od wielu czynników gospodarczych i politycznych, jak chociażby sytuacja polityczna, z jaką mamy z jaką mamy do czynienia teraz na Wschodzie i która bardzo poważnie wpływa na produkcję na całym świecie.

Jeśli zaciekawił Cię ten temat to polecamy do posłuchania dalszą część podcastu, w którym dowiedz się:
• Z jakimi wyzwaniami mierzą się firmy, które szukają programów do zarządzania seriami?
• Jaka jest różnica w kontekście tych wyzwań w przypadku produkcji seryjnej i masowej?
• Podstawowe rozwiązania w obszarze oprogramowania ERP zwykle posiadają moduły do zarządzania szerokim zakresem funkcji biznesowych. Poruszymy kwestię czy produkcja seryjna wymaga bardziej specjalistycznego i indywidualnego podejścia, a także jakie jest wyzwanie dla wdrożeniowca?

Positiv S.C.
ul. Ziemowita 51
61-063 Poznań

email: handlowy@positiv.pl
strona online: www.positiv.pl
telefon: 61 653 11 66