Jak zwiększyć wydajność dostaw dzięki oprogramowaniu dedykowanemu produkcji?

877

Kontrola procesów w firmie jest istotna zarówno w przypadku przedsiębiorstw dopiero rozpoczynających swoją działalność, jak i tych o ugruntowanej pozycji na rynku czy gwałtownie rozwijających się. Aby firmy mogły dostarczać klientom produkty w odpowiednim czasie i najlepszej cenie, muszą dbać o budowanie elastyczności m.in. poprzez łatwy dostęp do informacji. Uzyskanie pełnej kontroli i wydajności procesów jest możliwe dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu biznesowemu. W jaki sposób systemy ERP mogą zapewniać maksymalną wydajność dostaw?

Integracja

Zintegrowanie działań jest istotne zarówno w tych przedsiębiorstwach, w których dostawy odbywają się z centralnego magazynu, jak i wówczas, gdy są rozproszone w wielu państwach lub nawet realizowane globalnie. Systemy specjalnie dedykowane dla przemysłu czy hurtowników łączą wszystkie procesy finansowe, logistyczne i administracyjne – pomagają zarządzać produkcją, zaopatrzeniem i sprzedażą. W ten sposób łatwiej uzyskać pełną i stałą kontrolę, wgląd do wszystkich potrzebnych informacji. Integracja procesów ułatwia rozwój firmy i ustalanie optymalnych marży. Poszczególne działy mają dostęp do informacji o aktualnych zamówieniach i dzięki temu mogą efektywnie rozplanować pracę i zadania. Systemy mogą obejmować narzędzia do obsługi zakupów, produkcji, planowania, dostaw, rozliczeń i księgowości online, zarządzania relacjami z klientami, a w razie potrzeby także zarządzania kadrami i wynagrodzeniami.

Inteligentne zarządzanie zapasami

Optymalizacja stanów magazynowych jest możliwa dzięki planowaniu zapotrzebowania na materiały. Systemy ERP dają bieżący wgląd do informacji – to pozwala obserwować w czasie rzeczywistym potrzeby, a tym samym szybko podejmować decyzje dotyczące tego, które produkty należy zamówić, które są dostępne w magazynie, na kiedy jest przewidziana dostawa towarów. Plany dotyczące zaopatrzenia i produkcji wynikają z rzeczywistych stanów magazynowych i są oparte na prognozach sprzedaży. Pozwala to realizować zamówienia w terminie, przy jednoczesnym ograniczaniu wykorzystywanej powierzchni magazynowej. Dostawy są ściśle dopasowane do potrzeb i ustalane w odpowiednim czasie. Systemy WMS (Warehouse Management System) pomagają zmniejszyć nadmiar zapasów, a jednocześnie wpływają na zwiększenie przychodów. W przypadku towarów podlegających krótkim okresom magazynowania, oprogramowanie pomaga decydować o wyborze optymalnego miejsca ich składowania tak, aby uniknąć przekroczenia daty ważności.

Automatyzacja

Systemy WMS automatyzują fizyczny przepływ towarów oraz optymalizują stosowane procesy logistyczne. Wdrożenie cyfrowej obsługi magazynu i zakładu produkcyjnego nie tylko pozwala ograniczać koszty, ale także eliminować błędy. Redukowanie prostych czynności, które zastępuje system, elektroniczny obieg dokumentów czy automatycznie tworzone raporty, pozwalają oszczędzać czas. Można go przeznaczyć na realizację zadań strategicznych, zarządzanie ryzykiem i poszukiwanie sposobów na usprawnienie działalności, które podniosą wartość produktów i usług. Skraca się również czas przepływu informacji, co znacząco może wpływać na płynność procesów produkcyjnych czy realizacji zamówień.


Mobilność

Systemy ERP wspierają pracę osób pracujących poza biurem. Oprogramowanie dostępne z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnej, pozwala na wgląd do danych oraz wykonywanie zadań także podczas podróży służbowych, pracy w terenie czy podczas branżowych spotkań. Istnieje możliwość złożenia zamówienia poprzez zeskanowanie kodu kreskowego towaru. Za pośrednictwem ERP informacje trafiają do systemu WMS. Magazynierzy mają podgląd do zamówień, mogą szybko je realizować i wysłać złożone zamówienie. Ze względu na to, że wszystkie te operacje odbywają się za pośrednictwem systemu – możliwa jest eliminacja papierowego obiegu dokumentów.

Systemy ERP dedykowane produkcji i logistyce zapewniają przede wszystkim płynny przepływ informacji. Produkcja, zamówienia, magazynowanie, sprzedaż – wszystko opiera się wówczas na konkretnych danych, a systemy pozwalają optymalizować wszystkie zadania. Firmy w ten sposób unikają przestojów i nadmiernego wykorzystywania przestrzeni magazynowej – co przekłada się wprost naograniczanie kosztów i maksymalizowanie zysków.

wydajność dostawDominik Szafrański, Senior Sales ExecutiveExact Software Poland

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj