Zarządzaj produkcją z systemem MES

427

Zarządzanie produkcją w fabryce jest skomplikowaną sprawą Z pomocą przychodzi system MES, czyli oprogramowanie połączone z urządzeniami elektronicznymi i elementami automatyki. Pozwala on na zbieranie informacji o procesie produkcji w czasie rzeczywistym i odpowiednie reagowanie na różnego typu sytuacje Pozwala na ulepszenie pracy linii produkcyjnej, a menedżerom, na szybsze podejmowanie decyzji.

  1. System realizacji produkcji – co to takiego?
  2. Zalety systemu MES
  3. Cyfrowe generowanie dokumentacji

System realizacji produkcji – co to takiego?

MES, to skrót od angielskiego terminu „Manufacturing Execution System”. Oprogramowanie MES służy do zarządzania produkcją w fabrykach. Jest ono połączone w maszynami pracującymi na linii, które wysyłają do sytemu komputerowego informacje na temat swojego działania. Dzięki temu, możliwe jest monitorowanie procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym, na każdym ich etapie. System MES pozwala na śledzenie produkcji w trybie całkowicie automatycznym, w którym wszystkie etapy kontrolowane są przez oprogramowanie. Wariant półautomatyczny działa w ten sposób, że system informuje nadzorującego o problemach, np. zatrzymaniu maszyny, a ten samodzielnie określa tego przyczyny. Istnieje tez wersja manualna, w której operator sam sporządza raport o nieprawidłowościach.

Systemy MES i ich zalety

Korzyści z wdrożenia systemu MES są wielorakie. Usprawnia on wydajność linii produkcyjnych i efektywność produkcji. System pozwala na samoczynne wychwytywanie wyrobów wadliwych, ocenę jakości wyrobów gotowych i sprzyja dalszemu planowaniu produkcji. System informatyczny przesyła też dane, na temat stanu i wydajności maszyn i ich mocy produkcyjnych. Dzięki temu, przedsiębiorstwo oszczędza czas, ponieważ nie ma potrzeby monitorowania pracy na hali produkcyjnej osobiście, przez zarządzającego. Pozwala to na uniknięcie przestojów w pracy, a w razie awarii, natychmiastowe jej zlokalizowanie i usunięcie. Funkcją MES jest także zarządzanie zleceniami produkcyjnymi.

Cyfrowe generowanie dokumentacji

Wszystkie dane przesyłane przez maszyny do systemu MES są gromadzone w komputerach, czy urządzeniach mobilnych. Znajdują się w nim wszelkie listy kontrolne, i instrukcje, do których, w razie potrzeby można się łatwo dostać. Możliwość odczytu i prezentacji danych ułatwi wychwycenie nieprawidłowości. Systemy MES maja jeszcze tę zaletę, że są połączone z tzw. overall equipment effectiveness, czyli rozliczenia efektywności maszyn. Zgromadzone w komputerze dane, pozwalają obliczyć wydajność urządzeń produkcyjnych. Dzięki temu można przewidzieć, ile towarów maszyny są w stanie wyprodukować. Dzięki funkcjom systemu MES, można poprawić jakość produkcji. Duże znaczenie ma tez to, że dzięki temu firma może obniżyć koszty produkcji, przy zachowaniu dobrej jakości wyrobów.

Więcej informacji: www.antsolutions.eu

ANT sp. z o.o.
Al. Pokoju 18
31-564 Kraków

Tel. 12 296 50 40
email: kontakt@antsolutions.eu
strona: www.antsolutions.eu

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj