Jak zamocować i ustawić czujnik?

2728

Niemal każda linia produkcyjna jest wyposażona w system czujników podłączonych do układu sterowania. Dzięki czujnikom mamy możliwość kierowania poszczególnymi urządzeniami, kontrolując przebieg procesów produkcyjnych: wielkość dozy, kierunek przemieszczania się towaru, jego ilość, jakość itp. Projektowanie i modernizacja linii produkcyjnych wymagają od konstruktora precyzyjnego wyznaczenia miejsc usytuowania poszczególnych komponentów systemu, w tym m.in. czujników, ale także urządzeń znakujących, fotokomórek i innych. Elesa+Ganter posiada w swojej ofercie łączniki dedykowane do budowania układów z profili i prętów służące do mocowania urządzeń peryferyjnych np. czujników. W zależności od przeznaczenia, przewidzianej możliwości dokonywania regulacji, wymaganej sztywności i obciążalności możemy zaproponować różne rozwiązania.

MSX

Łączniki MSX są najprostszymi i najtańszymi łącznikami w ofercie E+G, wykonanymi ze wzmocnionego włóknem szklanym technopolimeru na bazie poliamidu oraz śrub i nakrętek nierdzewnych. Takie połączenie materiałów umożliwia zastosowanie ich w niemal każdej aplikacji, również o podwyższonych wymaganiach odporności na korozję. Geometria otworów łączników MSX została zaprojektowana tak, by pasowały zarówno do profili okrągłych, jak i kwadratowych. Przeznaczone są jednak do niewielkich obciążeń; ze względu na odkształcalność sprężystą tworzyw sztucznych nie gwarantują wysokiej sztywności. Przy doborze należy uwzględnić zakres temperatur roboczych (od -20°C do +60°C). Ograniczeniem stosowania może być również możliwość kontaktu z wyjątkowo agresywnymi środkami chemicznymi.

MSR

Łączniki MSR zostały zaprojektowane do mocowania i regulacji czujników, dla których niektóre z właściwości układu łączników serii MSX mogą być niewystarczające. Łączniki serii MSR w połączeniu ze specjalnymi karbowanymi profilami, oferują większą sztywność oraz szybkość regulacji układu.

Poszczególne łączniki są zaciskane tylko jedną śrubą, dzięki czemu ewentualne przestawienie elementów w pięciu stopniach swobody może odbyć się bardzo szybko. Kolorowe zaślepki podstawy mogą dodatkowo służyć, jako identyfikator poszczególnych funkcji.

Uniwersalny System Mocowania Czujników (USMC)

Uniwersalny System Mocowania Czujników bazuje na łącznikach z aluminium, zapewniających bardzo dobrą stabilność i sztywność połączeń profili przy stosunkowo niewielkich wymiarach i masie własnej. Podobnie jak w łącznikach MSX, komponenty bazują na profilach okrągłych i kwadratowych oraz zestandaryzowanych elementach łączących, dających możliwość tworzenia elastycznych układów mocowania i regulacji. Oprócz samych łączników i profili dostępne są również zestandaryzowane oprawki i płyty montażowe ze stali nierdzewnej do mocowania czujników i fotokomórek. Ułatwia to znacznie montaż układu regulacji, eliminując konieczność dorabiania dodatkowych elementów.

Łączniki systemu USMC mogą dodatkowo zostać wyposażone w zestawy zaciskowe GN 911 umożliwiając przezbrajanie układu bez użycia dodatkowych narzędzi.

Wszystkie powyższe cechy składają się właśnie na uniwersalność systemu USMC, dając konstruktorowi sporą elastyczność wyboru części i swobodę regulacji.

Konstrukcyjne łączniki do profili

Wszędzie tam, gdzie jest wymagana najwyższa sztywność, przy jednoczesnym stosowaniu dużych obciążeń, swoje zastosowanie znajdują łączniki konstrukcyjne do profili. Szeroka gama elementów mocujących w postaci jedno oraz wieloczęściowej oferuje niemal nieograniczone możliwości ich zestawienia. Podobnie jak w USMC, wszystkie konstrukcyjne łączniki do profili mogą być wyposażone w zestawy zaciskowe, ułatwiające regulację układu. Dodatkowo, elementy tego układu są dostępne również w wykonaniach nierdzewnych.

W zależności od potrzeb, czujniki i fotokomórki lub inne drobne elementy automatyki możemy mocować i regulować na różne sposoby, wykorzystując najodpowiedniejszy do tego system mocowania.

Źrodło: Elesa+Ganter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj