Maszyny CNC – jak dokonać bezpiecznego wyboru?

1147

Dzisiejsze zakłady przemysłowe z branży maszynowej, często stoją przed wyzwaniem, w jaki sprzęt zainwestować by zoptymalizować koszty produkcyjne. Czym zatem kierować się podczas wyboru odpowiednich maszyn? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy spełniają standardy bezpieczeństwa. W określeniu tej kwestii pomocna jest specjalistyczna wiedza, która pozwoli na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo podczas pracy.

Wydajność, precyzja wykonania w połączeniu z zachowaniem bezpieczeństwa – to wszystko zapewniają maszyny CNC. Przy wyborze urządzeń do zakładu przemysłowego pracodawca powinien wziąć pod uwagę rodzaj pracy oraz warunki jej realizacji. By w pełni wykorzystać potencjał maszyn i ustrzec się przed zagrożeniami, wynikającymi z nieprawidłowego ich użytkowania pracownicy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje i kursy. To dzięki nim są uprawnieni do pracy z maszynami. Pracodawca jest również zobligowany do udostępnienia wszystkich sprzętów i pomieszczeń inspekcji pracy, która sprawdzi czy zostały spełnione wszystkie zasady BHP. W ten sposób i pracodawca i pracownicy mają pewność bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Odpowiednia konstrukcja sprzętu gwarancją bezpieczeństwa
Dobierając sprzęt do zakładu przemysłowego powinno się zwrócić uwagę, czy jest skonstruowany w taki sposób, by zabezpieczać pracownika przed różnymi obrażeniami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem, nadmiernym hałasem czy działaniem wibracji i promieniowania. To, w jaki sposób maszyna została zaprojektowana, przekłada się na warunki pracy, które powinny być bezpieczne i higieniczne. Dostarczenie pracownikom odpowiedniego sprzętu, dopasowanego do rodzaju wykonywanej pracy to priorytet pracodawcy.

Kryteria wyboru sprzętu
Przy wyborze maszyn do zakładu należy brać pod uwagę kilka kryteriów, zaczynając od warunków przestrzennych, zagrożeń, poziomu wyszkolenia operatorów po żywotność urządzeń. Szczególnie ważnym kryterium są zagrożenia, jakie mogą powstać w wyniku użytkowania np. pożar, wybuch, emisja niebezpiecznych substancji. Przed tym wszystkim można się ustrzec wybierając maszyny, charakteryzujące się wysoką jakością. – Przy okazji instalacji naszych maszyn zachowujemy najwyższe normy bezpieczeństwa. Każda z nich, która jest dopuszczona do użytkowania ma oznakowanie Conformité Européenne. CE to deklaracja producenta, która oznacza że dane urządzenie spełnia wymogi dyrektyw Unii.

Źródło: www.consultingandmore.pl