Monitorowanie kondycji maszyn

872

Wymagania dla firm produkcyjnych rosną – chcemy produkować szybciej, lepiej i bardziej precyzyjnie. Dokładnie wyliczone czasy cyklów procesów przekładają się na wydajność maszyn i linii produkcyjnych.

Nowe technologie dają większe możliwości wytwarzania, ale też niektóre procesy wymagają utrzymywania stałego tempa produkcji (np. obróbka szkła czy metalu). Dlatego też nieplanowane przestoje mogą być kosztownie nie tylko ze względu na niższe wolumeny produkcyjne, ale bardziej z powodu dużych strat materiałów lub produkcji nieakceptowalnych pod względem jakości detali.

Maszyny, w które warto inwestować

Przemysł 4.0 to idea obejmująca nowe technologie, ale także integrację maszyn, robotów, systemów oraz ludzi. Kontrola maszyn może więc obejmować:

– nowe maszyny, których koszt zakupu był na tyle wysoki, że warto przewidywać ich awarię choćby ze względu na okres zwrotu ROI

– starsze maszyny, będą częścią większej całości, które są niezbędne lub kluczowe w całym cyklu produkcyjnym.

Monitoring maszyn – jak to działa

Systemy kontroli maszyn oparte są na czujnikach, które montuje się na np. napędach, lub w pobliżu łatwo zużywających się części – przekładnie czy łożyska. Czujniki w zależności od branży i miejsca zastosowania mogą mierzyć jeden lub wiele parametrów stanu:

– drgania,  wibracje,

– ciśnienie,

– temperaturę,

– wilgotność,

– przepływ

– napełnienie.

Kontrola stanu maszyn

Kontrola stanu maszyn obejmuje proste aplikacje lub całą integrację złożonych systemów, które można monitorować w czasie rzeczywistym. Użycie HMI pozwala na graficzne przedstawienie analizy danych i przeciwdziałanie nieplanowanym przestojom. Konserwacja maszyn jest zazwyczaj objęta specjalnymi procedurami, szczególnie jeśli konkretna maszyna pracuje na linii lub jest częścią całej pętli procesów. Wtedy dochodzi nie tylko do zatrzymania tego urządzenia ale i całej linii, chyba,  że mamy możliwość użycia by-passa. Tak więc kontrola stanu maszyn to nie tylko inwestycja, przede wszystkim niejako ubezpieczenie na wypadek awarii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj