Otwarte, kompleksowe i elastyczne rozwiązania monitoringu – odpowiedź na nowe wyzwania w przemyśle Wywiad z Dagmarą Pomirską z Axis Communications

956

Obecnie mamy do czynienia z nowymi wyzwaniami na rynku logistycznym i przemysłowym – jak w odpowiedzi na nie może pomóc monitoring wizyjny?

Polski rynek, zarówno logistyczny, jak i przemysłowy, rozwijają się niezwykle dynamicznie. Potwierdzają to liczby – tylko w ubiegłym roku powstało prawie 3 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej.Obiekty takie jak magazyny czy zakłady przemysłowe wyróżniają się zarówno ogromną powierzchnią, jaką zajmują, jak i koniecznością ochrony wartościowego wyposażenia i towarów, znajdującego się w ich wnętrzu. Właśnie w tym na co dzień pomaga monitoring wizyjny.

Z pewnością jednak, w ostatnim czasie, mamy do czynienia z jeszcze trudniejszymi wyzwaniami niż zwykle. Pandemia i związane z nią restrykcje to dodatkowe obowiązki dla właścicieli zakładów, związane przede wszystkim z zapewnieniem bezpieczeństwa pracowników. Tutaj także, podobnie jak w przypadku ochrony samych przestrzeni przemysłowych, z pomocą przychodzą systemy wizyjne. Mogą one bowiem wspierać przedsiębiorców w dostosowywaniu się do nowych przepisów sanitarnych. Przykładowo,  inteligentne kamery połączone z odpowiednim oprogramowaniem mogą natychmiast zweryfikować czy osoba przebywająca na terenie zakładu nosi odpowiednie środki ochronne, np. maseczkę.

Zautomatyzowane systemy pozwalają także na stworzenie „niewidzialnych linii”, po przekroczeniu których natychmiast nadany zostanie komunikat audio przez głośnik. Może to być przydatne narzędzie do egzekwowania zachowywania odpowiednich odległości pomiędzy pracownikami, a także sposób przypominania im o zasadach bezpieczeństwa, np. o konieczności korzystania ze środków do dezynfekcji dłoni. Nietrudno sobie wyobrazić jak karkołomnym zadaniem byłaby próba skontrolowania tego w sposób niezautomatyzowany. W logistyce monitoring pozwala natomiast na szybką identyfikację osób i pojazdów znajdujących się na terenie zakładu. Kamery z odpowiednio dobranymi aplikacjami mogą weryfikować numery tablic rejestracyjnych, a nawet zapamiętane wcześniej wizerunki kierowców uprawnionych do wjeżdżania za bramę. Wszystko to z poszanowaniem wszelkich zasad prywatności. W związku z wszystkimi wymienionymi funkcjonalnościami, sądzimy, że popularność systemów dozoru w zakładach przemysłowych będzie tylko rosła.

Kilkukrotnie wspomniała Pani o automatyzacji. Jest ona kluczowym elementem idei „Przemysłu 4.0”, wdrażanego coraz częściej także przez polskich przedsiębiorców. Czy zatem systemy dozoru również zmierzają w stronę „Monitoringu 4.0”, wykorzystując do tego np. sztuczną inteligencję?

Zdecydowanie tak. Kojarzące się być może z monitoringiem systemy analogowe są już od dłuższego czasu wypierane przez inteligentne rozwiązania, ponieważ kamery to już nie tylko urządzenia rejestrujące obraz, ale małe komputery, połączone w sieci tworzą zintegrowane systemy do zarządzania o wiele większym spektrum działań niż tylko podglądem wideo. Pozwalają przejść od dotychczas znanej, reaktywnej funkcji monitoringu, która umożliwia tylko dokumentowanie i wyjaśnienie zdarzeń post factum, do realnego, aktywnego działania. Nowoczesne kamery nie tylko dają nam podgląd sytuacji w czasie rzeczywistym i szansę na natychmiastową reakcję, ale często także automatyzują procesy pozwalające na działania prewencyjne.

Dla urządzeń przetwarzających samodzielnie dane na krawędzi sieci, kluczowymi technologiami jest sztuczna inteligencja, a także rozwiązania takie jak IoT czy deep learning. Rośnie również jakość przekazywanego obrazu. Dzięki systemom, które gwarantują rozpoznawanie kolorów i skuteczną obserwację otoczenia nawet przy bardzo niewielkim oświetleniu, możliwe jest rejestrowanie takich detali, jak choćby kolor karoserii czy wykończenia samochodu wjeżdżającego nocą na teren zakładu. Z powodzeniem możemy zatem nazwać tego typu rozwiązania „Monitoringiem 4.0”.

Czy taki nowoczesny monitoring może pozytywnie wpłynąć na optymalizację produkcji bądź procesów logistycznych?

 Oczywiście. W kontekście obostrzeń związanych z pandemią, tak jak już wspominałam, monitoring pozwala na kontynuację procesów produkcyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Wpływa to na wydajność przedsiębiorstwa – nie musi ono bowiem zawieszać produkcji. Ponadto, systemy wizyjne pozwalają zabezpieczyć cenne towary i surowce, ograniczając tym samym ryzyko związane z kradzieżą czy eliminując koszty dodatkowego ubezpieczenia.

Instalacja sieciowych kamer w magazynach pomaga także zwiększyć efektywność łańcucha logistycznego. Inteligentne rozwiązania wizyjne potrafią skutecznie monitorować przepływ towarów i związane z nimi procesy.Dzięki wykorzystaniu monitoringu możliwe jest prześledzenie całkowitej drogi konkretnej paczki przechodzącej przez magazyn. Nagrania wideo odpowiadające numerom w systemie tworzą bibliotekę nagrań: filmową historię wybranej paczki. Jeśli klient zgłosi pretensje dotyczące swojej przesyłki, nie tylko będzie można dowiedzieć się, co się stało, ale również pokazać mu nagrania. W branży, w której codziennie składane są tysiące skarg, możliwość szybkiego sprawdzenia własnej odpowiedzialności i jakości obsługi jest dla operatora ogromną zaletą. Przekonała się o tym firma EET Nordic, jeden z największych europejskich dystrybutorów części zamiennych i akcesoriów elektronicznych.Możliwość udowodnienia, że to nie pracownicy popełnili błąd, pozwoliła ograniczyć koszty kontroli jakości. Klienci znacznie chętniej akceptują decyzje dotyczące rozpatrywanej reklamacji, gdy oprócz pisemnego uzasadnienia dostają nagranie wideo. O tym, jak i o wielu innych przykładach takich optymalizacji w branży przemysłowej wspominaliśmy podczas pierwszej digitalowej konferencji o systemach wizyjnych: Axis Talk.

Na jakie najnowsze trendy na rynku monitoringu wizyjnego dla przemysłu zwróciłaby Pani szczególną uwagę?

Kluczowa dla rozwiązań monitoringu jest dziś otwartość systemu, czyli możliwość jego integracji z pozostałymi systemami bezpieczeństwa i zarządzania, np. odpowiadającymi za kontrolę dostępu w budynkach. Posiadanie takiej otwartej platformy, umożliwia także jej późniejszą, stopniową rozbudowę. Dzięki połączeniu technologii kamer IP z detektorami ruchu, technologią radarową oraz odpowiednią analityką, możliwe jest zabezpieczenie całej infrastruktury zakładu przemysłowego czy magazynu i do tego z pewnością dążymy we współpracy z naszymi partnerami.

Coraz więcej firm decyduje się także na monitorowanie procesów. Pozwala ono bowiem zdalnie rozwiązywać problemy i wspierać pracowników w zakresie konserwacji i właściwego zarządzania sprzętem. To szczególnie ważne dzisiaj, kiedy tak wielu z nas zostało poniekąd zmuszonych przez panującą sytuację do pracy z domu. Dzięki aplikacjom wizyjnym można zweryfikować występujące podczas produkcji problemy z oznakowaniem produktu, ciśnieniem, przepływami, temperaturą czy wyciekami i podjąć działania, zanim powstaną straty. Taki monitoring pozwala na zdalną obserwację temperatury krytycznej, zarówno na krótkich, jak i długich dystansach. Nowoczesne systemy wizyjne umożliwiają utworzenie stref alarmowych, z których zostanie wysłane powiadomienie, gdy temperatura osiągnie poziom wyższy lub niższy od określonych wcześniej progów. Myślę, że będziemy dążyli do jeszcze wyższego poziomu automatyzacji.

Na koniec, kilka porad dla przedsiębiorców: na co warto zwracać uwagę, wybierając system dozoru wizyjnego w zakładzie przemysłowym czy przedsiębiorstwie logistycznym?

Warto patrzeć długoterminowo i wybierać rozwiązania o potwierdzonej jakości w długim terminie. Może się bowiem okazać, że całkowite koszty posiadania (TCO) nieco droższych systemów są realnie niższe, ponieważ ich jakość pozwala zredukować koszty użytkowania, utrzymania i modernizacji w trakcie eksploatacji. Bardzo ważne jest także cyberbezpieczeństwo – należy wybierać technologie, które zapewniają wysoki poziom zabezpieczeń. Szczególnie w dobie, gdy coraz więcej danych przetwarzanych jest bezpośrednio w urządzeniach (on the edge). Tak jak wspomniałam wcześniej, dobrze by system był otwarty, a co za tym idzie, możliwy do zintegrowania z już istniejącymi rozwiązaniami. Pozwoli to na jego elastyczną rozbudowę oraz stworzenie prawdziwych zakładów i magazynów przyszłości.

Źródło: Axis Communications

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj