Rodzaje mikroskopów oraz ich zastosowanie

215

Pewnie duża część osób w dzieciństwie była zafascynowana światem do tego stopnia, że interesowało ich jak wygląda życie komórek. Niektórym z nich na pewno udawało się wybłagać rodziców o mikroskop pod choinkę bądź na urodziny, dzięki któremu można było poczuć się jak prawdziwy biolog. Wtedy zaczęło się poznawanie mikro świata i przeglądanie wszystkiego pod mikroskopem. Część tych małych biologów spełniła marzenia i pracuje teraz w zawodzie, jednak już nie na tym samym sprzęcie co za dziecięcych lat.

Czym jest mikroskop?

Mikroskopy to urządzenia, dzięki którym obserwuje się przedmioty w dużym powiększeniu. Ich historia sięga aż XVI wieku, kiedy w Holandii doszło do wynalezienia urządzenia, które pozwalało uzyskać 10 krotne powiększenie badanego obiektu. Za twórców tego rozwiązania uważa się Zachariasza Janssena wraz z jego ojcem Hansem.

Jakie są rodzaje mikroskopów?

Mikroskopy stereoskopowe – jest to rodzaj urządzenia do przestrzennej obserwacji próbki. Oferuje on użytkownikom powiększenie od 10 do około 100 x. Często ludzie mylą je, ze zwykłymi mikroskopami dwuokularowymi, jednak dzielą je znaczne różnice. Aby obraz został utworzony, w mikroskopach stereoskopowych używa się dwóch soczewek obiektywu, tak aby każde oko miało swoją soczewkę – oddzielny tor optyczny. Dzięki temu działaniu uzyskuje się dwa niezależne kanały optyczne –  co daje nam obraz stereoskopowy (przestrzenny) obserwowanej próbki. Właśnie ten mikroskop jest popularny w wielu zastosowaniach. Można za jego pomocą obserwować monety, skały i wiele innych próbek. Jest używany też do bardziej szczegółowego obserwowania struktur większych obiektów, aby wykrywać różne defekty na ich powierzchni.

Mikroskopy biologiczne – wykorzystuje się go w biologii, fizyce, jubilerstwie, geologii, chemii i medycynie. Jest on jednym z popularniejszych mikroskopów i pozwala on na powiększanie obrazu małych przedmiotów lub szczegółów, niedostrzegalnych dla oka o około 100x – 1500x. Do powiększania obrazu wykorzystuje on światło, które przechodzi przez układ specjalnych soczewek. Źródło światła może być zarówno naturalne, jak i sztuczne. Są one wykorzystywane do obserwowania preparatów mikroskopowych, takich jak bakterie, tkanki i komórki oraz kryształów i do niektórych minerałów, które mają postać cienkiej płytki. Jego budowa dzieli się na układ oświetlający, obiektyw i okular. Obraz oglądanego przedmiotu jest rzeczywisty, odwrócony i powiększony przez obiektyw.

EVO Cam II

Mikroskopy metalograficzne – są one stosowane przy badaniu próbek nieprzezroczystych. Znajdują swoje zastosowanie w takich dziedzinach jak obróbka metali, odlewnictwo, metaloznawstwo i materiałoznawstwo. Obserwacja w tych mikroskopach jest możliwa dzięki oświetleniu koaksjalnemu, które zostaje wprowadzone do obiektywu i odbija się próbki, następnie wraca tą samą drogą do okularu. Badania przy ich pomocy pomagają przy określaniu właściwości próbek, takich jak rodzaj materiału, struktura, grubość warstw oraz istniejące możliwe wady i wtrącenia. Mikroskopy metalograficzne posiadają swoje zaawansowane wersje, które oferują możliwość współpracy z zaawansowanym oprogramowaniem do analizy obrazu i automatycznej detekcji ziaren, porów i warstw.

Na stronie https://www.ita-polska.com.pl/systemy-pomiarowe/optyczne-maszyny-pomiarowe-3d można bliżej zapoznać się z nowoczesnymi systemami pomiarowymi dwóch rozpoznawalnych na rynku producentów – Kern i Vision Engineering.

Warto również zajrzeć i rozejrzeć się na https://www.ita-polska.com.pl/ , ponieważ mają bardzo bogatą ofertę w urządzenia światowych producentów, wykorzystywane nie tylko laboratoriach metrologicznych, ale także i bezpośrednio na produkcji.

ITA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.
ul. Poznańska 104, Skórzewo
60-185 Poznań

Telefon: +48 61 222 58 00
Email: info@ita-polska.com.pl
Strona: www.ita-polska.com.pl