Zanim kupisz kamerę termowizyjną

899

Specyfikacja kamery termowizyjnej, którą powinieneś znać przed zakupem. Liczba podanych specyfikacji kamery termowizyjnej może być przytłaczająca, gdy szukasz odpowiedniej kamery do swoich potrzeb. Żadna specyfikacja z osobna nie powie wiele o kamerze – zamiast tego jest to kombinacja czynników, które określają możliwości kamery termowizyjnej.

Wszystkie specyfikacje zawierają przydatne informacje, ale oto najważniejsze z nich, które należy wziąć pod uwagę, aby upewnić się, że kupujesz odpowiedni sprzęt do swoich potrzeb.

Zakres pomiarowy

Zakres to cały zakres temperatur, dla których kamera jest skalibrowana i może mierzyć.

Niektóre kamery mają wiele zakresów, aby dokładniej mierzyć szerszy zakres temperatur. Rozpoznaj temperatury, które prawdopodobnie napotkasz w swojej aplikacji – wybór kamery o wyższym zakresie temperatur jest szczególnie ważny w niektórych zastosowaniach przemysłowych, takich jak pomiary sprzętu wysokotemperaturowego, takiego jak kotły, piece cementowe lub piece przemysłowe

Aplikacje takie jak pomiar temperatury pieców (po lewej) wymagają kamery o dużym zakresie temperatur. Gdy kamera jest poza zakresem, znak * obok temperatury oznacza, że aparat oszacowuje temperaturę, bez gwarancji dokładności.

Pole widzenia (FOV)

Pole widzenia jest określane przez obiektyw kamery i jest to zakres sceny, którą kamera zobaczy w danym momencie. Do pracy z bliska potrzebny jest obiektyw o szerokim kącie FOV (45 ° lub więcej). Do pracy z dużej odległości potrzebny jest teleobiektyw (12 ° lub 6 °). Niektóre aparaty mogą być dostępne z wieloma obiektywami do różnych zastosowań.

FOV określa, ile kamera widzi i zdanej odległości. Teleobiektyw jest lepszy do pomiaru z odległości (po lewej), a obiektyw szerokokątny jest lepszy do zdjęć z bliska (po prawej).

Rozdzielczość IR

Rozdzielczość kamery to liczba pikseli, w polu widzenia, dla danego obiektywu. Wyższa rozdzielczość oznacza, że każdy obraz zawiera więcej informacji: więcej pikseli, więcej szczegółów i większe prawdopodobieństwo uzyskania dokładnego pomiaru. W zależności od aplikacji, zwłaszcza gdy możesz zbliżyć się do celu, możesz być w stanie poradzić sobie z tańszą kamerą o niższej rozdzielczości. Pomiar mniejszych celów z większej odległości będzie wymagał wyższej rozdzielczości.

Kamery o niskiej rozdzielczości lepiej nadają się do pomiaru celów z bliskiej odległości (po lewej). Do pomiaru na odległość wymagana jest kamera o wysokiej rozdzielczości (po prawej).

Czułość termiczna (NETD)

Czułość termiczna lub równoważna szumowi różnica temperatur (NETD) opisuje najmniejszą różnicę temperatur, jaką można zaobserwować za pomocą kamery. Im niższa liczba, tym lepsza czułość termiczna systemu na podczerwień. Słowo ostrzeżenia: kamery pochodzące od tanich producentów mogą ukrywać słabą czułość, mierząc NETD w temperaturze 50 °C zamiast standardowej w branży 30 °C.

Jeśli obiekty, które musisz zmierzyć, zwykle mają duże różnice temperatur, kamera z niskim NETD prawdopodobnie nie jest konieczna. Jednak w przypadku bardziej subtelnych zastosowań, takich jak wykrywanie problemów z wilgocią, będziesz potrzebować większej czułości.

Wykrywanie subtelnych szczegółów, takich jak szpilki w ścianie, wymaga wysokiej czułości termicznej.

Ustawianie ostrości

Kamery mogą mieć stałą ostrość, co oznacza, że zawsze mają ostry obraz; mają ręczne ustawianie ostrości, co oznacza, że użytkownik dostosowuje ostrość w aparacie; lub automatyczne ustawianie ostrości, co oznacza, że aparat będzie automatycznie ustawiał ostrość na podstawie tego, co widzi (np. na bazie kontrastu). Ogólnie rzecz biorąc, więcej kamer dla początkujących będzie miało stałą ostrość, a kamery o wysokiej wydajności – ręczne lub automatyczne jej dostrajanie. Przewaga ręcznego lub automatycznego ustawiania ostrości sprowadza się do potrzeb użytkownika.

Do dokładnego pomiaru temperatury wymagany jest ostry obraz.

Zakres spektralny

Zakres spektralny to zakres długości fal wykrywanych przez detektor w kamerze, mierzony w mikrometrach (µm). Większość kamer wykrywających gazy (takich jak detektory propanu, metanu i butanu) to kamery średniofalowe, co oznacza, że mają zakres widma od 2 µm do 5 µm. Prawie wszystkie inne kamery termowizyjne są długofalowe i mają zakres widmowy od 8 µm do 14 µm. Kamery długofalowe są odpowiednie do większości innych zastosowań, od inspekcji elektrycznych po zastosowania przeciw pożarowe (strażackie).

Kamery średniofalowe są używane do wykrywania gazów, takich jak propan, metan i butan (po lewej), podczas gdy kamery długofalowe są używane w większości innych zastosowań (po prawej).

Źródło: www.kameryir.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj