Zastosowania RFID

1226

Bezpieczny sport dzięki RFID

Ciekawymi rozwiązaniami zastosowania RFID może poszczycić się FIFA, która po raz pierwszy skorzystała z zasług tej technologii w 2006 roku podczas Mistrzostw Świata. Bilety zawierały chip, dzięki któremu uniknięto sprzedaży nieoryginalnych wejściówek oraz obecności osób niepożądanych podczas meczów. Dzięki RFID podczas Mundialu w 2014 już w pierwszym dniu zidentyfikowano ponad 50 osób, które chciały dostać się na stadion przy użyciu fałszywych biletów. System RFID umożliwił sprawną kontrolę wejść oraz wyjść ze stadionu, usprawnił pracę obsługi, co spowodowało zmniejszenie kolejek.

W Colorado oraz Kalifornii technologia RFID wykorzystywana jest na stokach narciarskich. Karnety wyposażone są w mini chip i umieszczane na przedramieniu lub klatce piersiowej narciarza. Czytniki w szybki i łatwy sposób są w stanie zweryfikować autentyczność karnetów oraz zidentyfikować osoby korzystające z wyciągów, zapewniając większy komfort oraz bezpieczeństwo.


Optymalizacja procesów sprzedaży w hurcie detalicznym

Systemy identyfikacji RFID używane są od ponad 10 lat przez sieć supermarketów Wal-Mart w Stanach Zjednoczonych, jednym z największych na świecie sprzedawców detalicznych. W początkowych etapach wdrożenia technologii RFID tagi umieszczane były na paletach, na których transportowany był towar. W 2010 roku zaczęto umieszczać je również na pojedynczych częściach garderoby. Przewagą tagów nad kodami kreskowymi jest to, że zawierają w sobie więcej informacji oraz mogą być skanowane z odległości. Dzięki temu proces inwentaryzacji oraz identyfikacji zapotrzebowań klientów na poszczególne towary został usprawniony i zdecydowanie przyśpieszony.

Podobnie w Wielkiej Brytanii Tesco rozpoczęło masową implementację systemu RFID w 2004 roku, zakupując 4000 czytników oraz 16000 anten. Początkowo monitorowano dostawy magazynowe, wspomagając oraz usprawniając proces kontroli kanałów zaopatrzenia poprzez m.in. eliminację opóźnień w dostawach oraz braku w zatowarowaniu. W bieżących planach tego giganta handlu detalicznego jest wdrożenie technologii RFID do monitoringu sprzedaży ubrań marki F&F, umożliwiając w ten sposób efektywną oraz szybką ewidencję sprzedaży oraz zapotrzebowania w danym regionie.


Mniej pomyłek na lotniskach

Technologia RFID doskonale znajduje swoje zastosowanie na lotniskach umożliwiając śledzenie oraz monitorowanie bagaży podczas całej podróży. Dzięki umieszczeniu chipów RFID na bagażu podróżującego, wydajność pracowników lotniska może zostać zwiększona nawet o 20%. RFID zwiększa bezpieczeństwo, usprawnia proces odprawy i odbioru bagażu. Dzięki automatyzacji obsługi pasażerów koszta z nią związane są zdecydowanie niższe, a co najistotniejsze dzięki implementacji tagów RFID liczba pomyłek w procesie obsługi bagażu może zostać zmniejszona nawet o połowę, co potwierdza Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA).


50 % mniej strat przy przeładunku w portach morskich

Na rynku polskim technologia RFID używana jest w wybranych portach morskich. Samochody, na które przeładowywane są towary wyposażone są w aktywne tagi RFID posiadające swój unikalny identyfikator. Identyfikator ten zawiera informacje automatycznie przekazywane do baz danych, gdy pojazd znajduje się w zasięgu czytników. Wdrożenie RFID zmniejszyło wartość strat średnio z 0,5% do 0,2% dla jednego rozładunku statku.


Sprawniejszy system obsługi bibliotek dzięki RFID

System RFID znalazł również swoje zastosowanie w bibliotekach publicznych oraz uniwersyteckich. Przy pomocy tagów, umieszczonym w książkach oraz czasopismach, kontrola oraz porządkowanie zbiorów przebiega sprawniej, a dzięki zewnętrznemu automatowi zwrotu książek, dostępnemu w wybranych bibliotekach, można je oddawać przez 24 godziny na dobę. System identyfikuje użytkownika po osobistej karcie bibliotecznej i na podstawie informacji zawartej na etykiecie bibliotecznej RFID przypisuje książki do jego konta. Czytnik RFID, który znajduje sie w bibliotece, jest w stanie zidentyfikować nawet do 5 pozycji jednocześnie, co znacznie przyśpiesza proces wypożyczania oraz zwrotu książek. Baza danych jest automatycznie aktualizowana, a informacje o dostępności zbiorów weryfikowane na bieżąco.

Źródło: www.optidata.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj