Planowanie i harmonogramowanie prac UR

249

Harmonogramowanie zadań.

Jeśli planowanie mówi nam CO i JAK to harmonogramowanie odpowiada na pytania KTO  i KIEDY.

KTO?

Wchodząc w detale, odpowiedz na pytanie KTO ma nam dostarczyć informacji jakich kompetencji a co za tym idzie jakich techników potrzebujemy do wykonania zadania. Każde zadanie powinno mieć właściciela wraz z określonym czasem na wykonanie danego zadania.

Przypisanie techników do zadań ma wiele korzyści. Do głównych należą:

  • możliwość analizy awarii,
  • równe rozłożenie obłożeniem zadaniami na brygadzie,
  • poczucie odpowiedzialności oraz
  • możliwość Ciągłego Doskonalenia.

KIEDY?

Jeśli już wiemy KTO ma wykonać dane zadanie, pozostaje nam jeszcze pytanie KIEDY. Oczywiście, tworząc wstępny plan np. na początku roku, mamy już zaplanowane pewne działania. Nie mniej jednak, rozbudowując swój system #TPM, zarządzanie zadaniami bez CMMS może być uciążliwe i kłopotliwe.

Obecnie, programy CMMS mają możliwość przypominania o zbliżających się zadaniach czy przeglądach z odpowiednim wyprzedzeniem. Ułatwia to szczególnie pracę planistom UR, bo jak wiemy plan UR musi zazębić się z planem produkcyjnym, a to nie łatwe zadanie.

Pamiętajmy więc, że celem harmonogramowania jest zapewnienie, iż wszystkie zadania z zakresu Planned Maintenance zostaną zakończone o czasie.  Proces ten można owskaźnikować przez odpowiednie KPI, jak procent zakończonych zadań o czasie. I oczywiście odpowiednio reagować na odchylenia.

Reasumując, chcąc mieć sprawne i efektywne maszyny oraz spokojną pracę w ramach UR, skupioną nie na gaszeniu pożarów, ale cyklicznej i wcześniej zaplanowanej pracy, nie można, lecz trzeba planować działania techników. Im więcej planujemy i realizujemy, tym mniejszy będzie odsetek nieplanowanych awarii. Im więcej planujemy, tym mniej chaosu w codziennej pracy, przekładania priorytetów i lepsze współczynniki OEE, MTBF czy MTTR.

Jeśli chciałbyś, żebym omówił Planowanie i Harmonogramowanie prac w ramach TPM z Twoim zespołem zapraszam do kontaktu.

W artykule wykorzystano zrzuty z programu  firmy Queris CMMS.

Autor: Adrian Motyl

Źródło: CORAZ LEPSZA PRODUKCJA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj