Technologie addytywne są jednymi z najdynamiczniej rozwijających się na świecie. Nic dziwnego – ich wykorzystanie może przynieść firmie konkretne korzyści biznesowe. Na łamach magazynu „Inżynieria & Utrzymania Ruchu” przedstawiono możliwości tych technologii oraz obszary ich zastosowań, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania ruchu. Przy okazji tej publikacji, wywiad z Konradem Kowalskim – Technical Department Manager`em w VERASHAPE, przeprowadziła Anna Witkowska z Trade Media International.
Jakie zastosowanie mogą znaleźć drukarki 3D w działach utrzymania ruchu?
Wielu naszych Klientów wykorzystuje drukarki 3D w produkcji nietypowych części zamiennych, zwłaszcza w sytuacjach gdy nie są już one dostępne, koszt ich zakupu jest zbyt wysoki lub czas oczekiwania na części do maszyn wykorzystywanych na linii produkcyjnej jest zbyt długi. Zastosowanie technologii druku 3D pozwala redukować przestoje produkcji i coraz częściej stanowi element prewencyjnej strategii utrzymania ruchu.
Jakie jeszcze obszary zastosowań druku 3D warto wymienić?
Powszechnie znane przedstawicielom przemysłu zastosowanie druku 3D w procesie prototypowania, coraz częściej staje się doskonałą alternatywą dla konwencjonalnych technologii wytwarzania narzędzi i oprzyrządowania. Tzw. Rapid Tooling w dobie precyzyjnych drukarek 3D i szerokiej gamy dostępnych materiałów odgrywa istotną rolę w dynamicznie rozwijających się firmach produkcyjnych. Przedsiębiorstwa doskonaląc procesy produkcyjne, dążą m.in. do skrócenia czasu uzyskania finalnego produktu i przyspieszenia fazy testów. Realizację tych celów coraz częściej wspomaga technologia druku 3D, która wykorzystywana jest w procesie wykonywania form.
Mają Państwo w swojej ofercie kilka urządzeń do druku 3D. Proszę w paru słowach o nich opowiedzieć. Co je wyróżnia na tle innych ofert na rynku?
Większość oferowanych przez nas urządzeń to maszyny przemysłowe, wykorzystywane przez duże przedsiębiorstwa produkcyjne. Znajdują zastosowanie w motoryzacji, odlewnictwie, przemyśle lotniczym, medycynie i instytutach badawczych. Szczególnie cenione są w procesach prototypowania, wytwarzania narzędzi, produkcji małoseryjnej, a także w pracach badawczo-rozwojowych. Na szczególną uwagę zasługuje drukarka VSHAPER PRO, która jest jednym z nielicznych na świecie urządzeń drukujących materiałem PEEK w temperaturze 450°C. To nowoczesne urządzenie przemysłowe, dedykowane do tworzenia wydruków przestrzennych o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej i termicznej. Wydruki uzyskiwane za pomocą VSHAPER PRO, stanowią alternatywę dla elementów wykonywanych z metalu, ołowiu, a nawet tytanu i cieszą się szczególnym zainteresowaniem branży motoryzacyjnej i przemysłu lotniczego.
Czy któreś drukarki firmy VSHAPER mogą się szczególnie sprawdzić w utrzymaniu ruchu?
Oferowane przez nas drukarki 3D są urządzeniami przemysłowymi sprawdzonymi w procesach produkcyjnych wielu przedsiębiorstw. To właśnie potrzeby przedsiębiorstw i wymagania dotyczące wykorzystywanego materiału są podstawą doboru odpowiedniego urządzenia. Firmy zainteresowane tworzeniem przemysłowych wydruków z PLA, ABS czy PMMA wybiorą VSHAPER 270 lub 450 w przypadku tworzenia dużych gabarytowo elementów. Z kolei przedsiębiorstwom, które chcą tworzyć elementy o podwyższonej wytrzymałości polecam omawiane już VSHAPER PRO. Warto w tym miejscu wspomnieć również o 5-osiowej drukarce przyrostowej, tworzonej przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, która zmieni dotychczasowy sposób myślenia o druku 3D i znajdzie zastosowanie nie tylko w utrzymaniu ruchu, ale we wszystkich procesach produkcyjnych.
Źródło: Vshaper