Dyrektywa Maszynowa – o co właściwie chodzi?
Dyrektywa Maszynowa to dokument, który został stworzony w roku 2006. Z założenia miał on zawierać (i faktycznie zawiera) szereg wytycznych dotyczących tego, jakie standardy bezpieczeństwa powinny obowiązywać, jeśli chodzi o roboty przemysłowe, przenośniki taśmowe i szereg innych rozwiązań, jakie obejmuje automatyka przemysłowa. Zanim jednak postanowienia zawarte w dokumencie faktycznie weszły w życie, minęły trzy lata – i moment wdrożenia nastąpił de facto w grudniu 2009.
Dyrektywa Maszynowa – zakres obowiązywania
Należy zaznaczyć, iż Dyrektywa Maszynowa odnosi się zarówno do urządzeń, które są wytwarzane na terenie Unii Europejskiej, jak i tych, które sprowadza się do niej z państw trzecich. Dzięki temu, bez względu na pochodzenie sprzętu, można liczyć na podwyższenie standardów bezpieczeństwa, gdy powstają lub są modernizowane nowe instalacje przemysłowe lub kolejna linia produkcyjna.
Ma to oczywiście wpływ na to, jak działa dowolne biuro konstrukcyjne, którego częścią działalności jest projektowanie maszyn. Jeśli bowiem tworzony przez nie sprzet ma na końcu uzyskać certyfikowanie CE, musi uwzględniać wszystkie wytyczne wskazane w Dyrektywie Maszynowej.
Dyrektywa Maszynowa odnosi się tez oprogramowania
Co ciekawe, wśród rozmaitych kwestii, do których odnosi się Dyrektywa Maszynowa, uwzględniono również temat oprogramowania, które jest w nich instalowane i za pomocą którego odbywa się automatyzacja wszystkich procesów i sterowanie urządzeniem. Innymi słowy, zapisy dyrektywy powinny uwzględniać również te osoby, które odpowiadają za programowanie PLC.
Co ma na celu Dyrektywa Maszynowa?
Głównym celem, jaki przyświecał sformułowaniu przepisów, które składają się na Dyrektywę Maszynową, jest jak największa poprawa bezpieczeństwa osób pracujących przy automatyce przemysłowej. I faktycznie, przepisy zawarte w dokumencie przekładają się nie tylko na zmniejszenie poziomu ryzyka związanego z użytkowaniem tego rodzaju urządzeń, lecz również na tym, by w miarę możliwości dążyć do jego całkowitego wyeliminowania. Ma to odzwierciedlenie między innymi w zapisach wymagających oceny zgodności z normami i oszacowania ewentualnych zagrożeń. Procedury związane z analizowaniem osprzętowania pod tym kątem Dyrektywa Maszynowa określa ze szczegółami w artykule 12.
Dodatkowo Dyrektywa Maszynowa narzuca obowiązek dostarczenia odbiorcom urządzenia instrukcji obsługi oraz wszelkich informacji niezbędnych do prawidłowego użytkowania sprzętu. Materiały te mogą być przekazane cyfrowo, jednak jeśli zamawiający sobie tego zażyczy, dodatkowo powinna istnieć możliwość przekazania papierowej wersji.
Kwestie związane z instrukcją to jednak nie wszystko. Dyrektywa Maszynowa odnosi się również i do tego, ze producenci powinni wraz z urządzeniami automatyki przemysłowej dostarczać cały zestaw dokumentacji oraz specyfikację techniczną. Same urządzenia powinny też spełniać wymagania niezbędne, by sprzet mógł przejść certyfikowanie CE.
Podsumowując, Dyrektywa Maszynowa jako całość, sprzyja temu, by odbiorcom było łatwiej zapoznać się z zasadami bezpiecznego użytkowania poszczególnych urządzeń przemysłowych oraz temu, żeby w jak największym zakresie zminimalizować ryzyko związane z ich stosowaniem w praktyce.
IMI Polska Sp. o. o.
ul. Magazynowa 5
30-858 Kraków
Tel.: 12 307 33 36
Email: biuro@imi-polska.pl
Strona: www.imi-polska.pl