Układy hydrauliki mobilnej napędzają wiele maszyn w przemyśle ciężkim i poza nim. Hydraulika mobilna spotykana jest w przemyśle lotniczym, energetycznym, górniczym, maszynowym, samochodowym, hutniczym, stoczniowym i innych. Wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie warunki pracy są trudne, wymagana jest duża siła, zdolność komponentów do np. uniesienia przedmiotu o ogromnej masie, środowisko nie jest klinicznie czyste, a pełne smarów, kurzu i brudu. Hydraulika to alternatywa dla elektryczności, szczególnie tam, gdzie nie da się tak po prostu wpiąć sprzętu do gniazdka. Medium hydrauliczne daje szansę na napęd wszędzie tam, gdzie inne rozwiązania nie spełniają podstawowych założeń.
Rys. 1. Siłowniki hydrauliczne [1]
O tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze szkolenia z hydrauliki siłowej oraz jakimi zasadami rządzi się ta dziedzina wiedzy pisaliśmy w zeszłym roku [2]. Hydraulika mobilna to de facto uzupełnienie tej wiedzy. Tym, w jaki sposób stać się osobą o odpowiednich umiejętnościach z zakresu hydrauliki mobilnej zainteresowani mogą być zarówno konstruktorzy maszyn, ich serwisanci, operatorzy i technicy. Mogą to być osoby pracujące w działach utrzymania ruchu, obsługujące urządzenia i pojazdy pracujące w oparciu o hydraulikę mobilną, inżynierowie produkcji czy osoby pracujące jako szkoleniowcy czy instruktorzy pewnych zawodów technicznych i inżynierskich.
Wiedzę zdobywać najlepiej na polu bitwy. Nauka przez wykonywanie konkretnych czynności pod okiem starszego specjalisty to najszybsza droga do sukcesu. Przyswajając pewne rzeczy przez działanie uczymy się szybciej, a wiedza zostaje z nami na dłużej. Niestety, nie każdy pracodawca może sobie pozwolić na kształcenie pracownika od zera. W pierwszych miesiącach jest to bowiem duży koszt, szczególnie dla małego przedsiębiorstwa. Uczenie konsumuje cenny czas nie tylko nowego pracownika, lecz także osoby odpowiedzialnej za jego naukę. Warto więc poszukiwać wiedzy na własną rękę jeszcze przed pierwszą pracą.
Dobrym źródłem informacji mogą być akademickie pozycje literaturowe z zakresu hydrauliki siłowej – wiele z nich porusza także aspekt układów mobilnych i wyjaśnia teorię w sposób przystępny i zrozumiały. Wiedza akademicka w starciu z praktyką może okazać się nieco przestarzała lub zbyt ogólna, stanowi jednak podstawy bez których ciężko dobrze rozumieć działanie pewnych układów. Warto również poszukać stron producentów komponentów hydrauliki siłowej w internecie. Firmy takie jak Bosch Rexroth [3], Ponar Wadowice [4] czy Parker Hannifin [5] posiadają na swoich stronach pełne katalogi komponentów wykorzystywanych do montażu układów hydrauliki siłowej i mobilnej. Możliwe jest więc zapoznanie się z ich możliwościami, przeznaczeniem i parametrami pracy, dzięki czemu można się stać specjalistą w dziedzinie doboru urządzeń i elementów hydraulicznych.
Rys. 2. Wskaźniki w urządzeniu hydrauliki mobilnej [1].
Szybkim sposobem na zdobycie aktualnej wiedzy jest także uczestnictwo w konferencjach i seminariach branżowych. Wiele centrów szkoleniowych organizuje bezpłatne szkolenia z różnych dziedzin nauki i techniki, również hydrauliki mobilnej. Przykładem może być warsztat EMT Tour organizowany kilka razy w roku przez firmę EMT-Systems z Gliwic [6]. W tym roku firma ma już za sobą warsztaty z hydrauliki w przemyśle, jednak w przyszłym z pewnością wróci do tego tematu.
Alternatywą mogą być pokazy organizowane przez producentów narzędzi, komponentów i urządzeń wykorzystywanych w hydraulice mobilnej. Warto śledzić strony firm szkoleniowych i producentów maszyn, by być na bieżąco z możliwościami, jakie oferują. Dużą zaletą spotkań branżowych jest obecność na nich specjalistów z danej dziedziny. To ci eksperci, praktycy posiadają największą wiedzę o tym, na co zwracać uwagę w pracy z hydrauliką mobilną oraz jak unikać popularnych problemów. Będąc na tego typu warsztacie można poznać wiele takich osób, poszerzając swoje horyzonty, a także zwiększając szanse na znalezienie zatrudnienia.
Dla osób, które poszukują wiedzy w pigułce najlepszym rozwiązaniem jest jednak szkolenie. Kursy branżowe organizowane są zarówno przez firmy szkoleniowe niezwiązane z producentami urządzeń, jak i te, które wyrosły jako centra przy punktach handlowych danej firmy. W szkoleniach organizowanych przez producenta zawsze poznajemy dogłębnie tylko sprzęt wyprodukowany przez daną firmę. Nie ma możliwości zestawienia produktów firmy z ich rynkowymi konkurentami, ponieważ podważałoby to idee handlowe, nie oznacza to jednak, że szkolenia te są gorsze od tych, podczas których omawia się sprzęt różnych firm. Są jednak zdecydowanie inne.
Dla osób pracujących w zakładach, gdzie wykorzystuje się hydraulikę mobilną wyłącznie jednego producenta takie szkolenie będzie najwłaściwsze. Jest to jednak rzadka sytuacja. Najczęściej w jednej maszynie mamy komponenty jednej firmy, a w drugiej innej, czasami nawet jeden układ zawiera sprzęty różnych producentów. Stąd szkolenie w niezależnym centrum szkoleniowym przyda się większej grupie osób. Tym bardziej, że omówione zostaną nie tylko aspekty praktyczne, lecz także wyjaśnione zostaną zasady działania hydrauliki mobilnej, co jest niezwykle przydatne w efektywnej pracy.
Rys. 3. Obsługa urządzenia mobilnego z napędem hydraulicznym [1].
W czasie takiego szkolenia przyswoić można budowę i zasady działania elementów hydrauliki siłowej stosowanych w układach mobilnych, zdobywa się także wiedzę na temat projektowania, montażu, uruchamiania i diagnozowania prostych układów mobilnych. Kursanci nabywają umiejętność rozpoznawania symboli graficznych i czytania schematów układów hydraulicznych. Dodatkowo, uczą się także, jak interpretować wielkości hydrauliczne, jak rozumieć charakterystyki zaworów oraz w jaki sposób mierzyć przepływy, temperatury, ciśnienie i inne parametry układów mobilnych. Poznają także zasady sterowania przemieszczeniem, prędkością i ciśnieniem mobilnych systemów hydraulicznych, co później wykorzystują na co dzień w pracy zawodowej.
Wiedza pozyskana z książek, poszukiwań przeprowadzonych na stronach producentów w Internecie oraz podczas szkolenia branżowego stanowi solidny start do zostania prawdziwym ekspertem. Reszta to doświadczenie i codzienna praca, w miarę której wiemy więcej i więcej, ucząc każdego dnia siebie i innych.
Źródło: EMT-Systems,