Logistyka przyszłości dostępna już dziś – cloud computing w magazynie i w trasie

295

Dotychczas zaawansowane obliczenia w chmurze kojarzyły nam się tylko z zaawansowanymi operacjami gigantów cyfrowych. Dzisiaj jednak takie usługi odmieniają operacje w praktycznie każdej branży, również w logistyce i transporcie. Zobacz jak zintegrowane narzędzia, takie jak Cloud Connect, czy Zebra Savanna mogą ułatwić pracę magazynie i podczas dostaw. Przekonaj się, jak może wzrosnąć efektywność w Twojej firmie za pomocą technologii chmurowej.

Zebra Technologies Corporation (NASDAQ: ZBRA), promotor innowacji cyfrowych w branży TSL wskazuje kluczowe aspekty rozwoju usług chmurowych zapewniających przewagę w biznesie. Właśnie w tym sektorze błyskawiczna wymiana informacji decyduje o skutecznej realizacji dostaw. Efektywna komunikacja wpływa na operacje wielu podmiotów zaangażowanych w poszczególne elementy procesu. I właśnie w tym, priorytetowym, aspekcie pierwsze skrzypce zaczyna odgrywać technologia chmurowa zapewniająca niezakłóconą łączność i nieograniczony dostęp do informacji.

Intensywny rozwój cloud logistics

Usługi chmurowe umożliwiają przechowywanie, udostępnianie i zarządzanie dużymi ilościami danych. Kurierzy i logistycy mogą łatwo przesyłać informacje o przesyłkach, trasach, statusie dostaw i dokumentacji w chmurze. Dzięki temu mają dostęp do aktualnych danych w czasie rzeczywistym i mogą efektywniej planować i monitorować dostawy. Za pomocą cloud computing można stosować zaawansowane algorytmy planowania tras. Spedytorzy mogą optymalizować trasy dostaw, uwzględniając różne czynniki, takie jak czas, koszty, dostępność dróg czy zapotrzebowanie na przesyłki. To pomaga zwiększyć efektywność i zminimalizować koszty logistyczne. Dostęp do danych w trybie live zwiększa również bezpieczeństwo – to mniej telefonów i stresu.

Przykładem narzędzia wykorzystującego zalety chmury jest usługa Cloud Connect rozwijana przez Zebra Technologies. Cyfrowa platforma umożliwia różnym urządzeniom marki Zebra, w tym wyposażonym w rozwiązania Print DNA drukarkom i komputerom mobilnym, interakcję z chmurą,  chmurowe zarządzanie danymi i ich strumieniowanie. Urządzenia te stają się w ten sposób integralną częścią ogólnej strategii chmurowej i ważnym elementem rozwiązania opartego na Internecie Rzeczy (IoT).

Stosowane w magazynie, czy w transporcie urządzania mobilne można połączyć ze sobą za pomocą platformy danych Zebra Savanna™. Narzędzie umożliwia także transfer danych między innymi dostawcami chmury, w tym Google Cloud, Azure, Amazon Web Services czy IBM Watson. Eliminacja konieczności korzystania z lokalnych serwerów znacznie obniża koszty ekosystemów urządzeń zarządzanych na poziomie przedsiębiorstwamówi Jacek Żurowski, dyrektor regionalny Zebra Technologies w Polsce.

Dojrzałe rozwiązania dostępne od ręki

Usługi chmurowe dedykowane branży TSL są coraz bardziej dostosowane do specyfiki rynku, a tym samym lepiej odpowiadają na potrzeby przedsiębiorstw. Chmura obliczeniowa w szybkim tempie dojrzewa w celu wsparcia rozwiązań do wspólnego zarządzania transportem (w systemach klasy TMS). Do tego oferuje także zadania pomocnicze takie jak analiza przepustowości, zarządzanie nagłymi zdarzeniami czy widoczność zasobów.

Wspomniana już platforma danych w chmurze Zebra Savanna™ daje pełen wgląd w procesy, umożliwiając ich analizę i agregację danych zbieranych na całej długości łańcucha dostaw. Informacje przetwarzane przez narzędzie są dostępne w czasie rzeczywistym dla aplikacji nowej generacji. Dzięki temu pracownicy pierwszej linii mają niezbędne dane na wyciągnięcie ręki i mogę je śledzić ze swojego przenośnego urządzania, takiego jak tablet czy komputer mobilny. Zdaniem 83% menadżerów i 89% pracowników branży transportowej najlepszym sposobem na wprowadzenie automatyzacji do operacji magazynowych jest zwiększenie zdolności operacyjnej za pomocą oprogramowania i urządzeń mobilnych. Tak wynika z badania Warehousing Vision Study przeprowadzonego przez Zebra Technologies w 2022 roku.

Automatyzacja procesów musi postępować dwutorowo, zarówno w aspekcie sprzętu, jak i oprogramowania. Łączenie w jeden ekosystem setek urządzeń mobilnych, takich jak tablety, drukarki czy komputery wymaga wsparcia w postaci oprogramowania dostępnego w chmurze. Narzędzia takie jak Zebra Savanna umożliwiają partnerom i programistom wprowadzanie innowacji oraz tworzenie i szybkie wdrażanie aplikacji w celu pomagania pracownikom pierwszej linii w codziennych obowiązkach – dodaje Jacek Żurowski.

Cyfrowa transformacja to krok naprzód

Zaawansowane usługi chmurowe umożliwiają gromadzenie danych logistycznych oraz ich analizę za pomocą różnych narzędzi. Kurierzy i logistycy mogą analizować dane dotyczące czasów dostaw, wydajności, kosztów czy innych wskaźników, aby identyfikować obszary do optymalizacji i podejmować lepsze decyzje biznesowe. W rezultacie, usługi chmurowe przyczyniają się do zwiększenia efektywności, transparentności i precyzji w obszarze logistyki czy dostaw. Pozwalają na lepszą kontrolę nad danymi, usprawniają komunikację oraz wspierają rozwój branży TSL.

 Dynamiczny rozwój technologii cyfrowych przyczynia się do transformacji całego sektora, wprowadzając innowacyjne rozwiązania, które mają potencjał zmienić sposób, w jaki funkcjonuje cała branża. Usługi chmurowe oferują wiele korzyści dla firm TSL, w tym poprawę efektywności operacyjnej, optymalizację procesów logistycznych, zwiększenie precyzji śledzenia przesyłek, lepszą kontrolę nad kosztami oraz doskonalenie obsługi klienta. Platformy, takie jak Zebra Savanna umożliwiają zarządzanie całym łańcuchem dostaw w sposób bardziej zintegrowany, oferując płynne przepływy informacji, efektywną komunikację i monitorowanie w czasie rzeczywistym. Dzięki nowym usługom cyfrowym, branża TSL może odnieść korzyści z automatyzacji procesów, analizy danych, sztucznej inteligencji i innych zaawansowanych technologii, przyczyniając się do bardziej innowacyjnego, efektywnego i konkurencyjnego środowiska biznesowego.

Wymiana informacji w logistyce decyduje o efektywności współpracy w całym łańcuchu, dlatego menadżerowie zajmujący się operacjami logistycznymi rozumieją kluczową rolę innowacyjnej infrastruktury informatycznej. Stąd rosnąca popularność rozwiązań typu cloud logistics. W najbliższych latach możemy spodziewać się coraz większej liczby integracji narzędzi cyfrowych z urządzeniami mobilnymi wykorzystywanymi na pierwszej linii – podsumowuje Jacek Żurowski.

Zajrzyj na stronę Zebra Technologies i dowiedz się, co możemy zaoferować Twojej firmie: Cloud Connect, platforma Zebra Savanna, komputery mobilne i komputery do noszenia.

ZEBRA Technologies Sp. z o.o.
ul. Jutrzenki 137
02-231 Warszawa

Telefon: 22 306 44 87
Strona: www.zebra.com/pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj