Warunki eksploatacyjne oraz specyfika funkcjonowania instalacji grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych z reguły wymagają zastosowania izolacji termicznej lub przeciwkondensacyjnej, która chroni urządzenia i przewody przed niepożądanymi zjawiskami w postaci strat cieplnych lub korozji stalowych elementów. W przypadku kanałów okrągłych częstym wyborem są otuliny z wełny kamiennej, które projektantom i wykonawcom instalacji oferują szereg korzyści. O czym warto pamiętać przy wyborze i montażu produktów tego typu?
Podstawową przewagą otulin izolacyjnych z wełny kamiennej nad matami jest gotowy, prefabrykowany kształt, który można łatwo i szybko dopasować do średnicy izolowanego przewodu. Bywa jednak, że specyfikacja projektowa okazuje się nieprecyzyjna w odniesieniu do wymiarów instalacji, co specjaliście może znacząco utrudniać zwymiarowanie i zakup odpowiednich produktów.
W tym celu Paroc, jeden z czołowych europejskich producentów izolacji technicznych, wprowadził na rynek otulinę PAROC Hvac Combi AluCoat T. – Rozwiązanie pozwala na pewną elastyczność, ponieważ z jednej strony umożliwia dopasowanie średnicy wewnętrznej do zróżnicowanych średnic zewnętrznych rur w przedziale 12-18 mm oraz 22-28 mm – wyjaśnia Michał Nękanowicz, Specifications Sales Manager i BIM Manager w firmie Paroc Polska. – Z drugiej strony otulina ściśle przylega do zabezpieczanego przewodu, dzięki czemu chroni przed stratami ciepła z układu – dodaje.
Równie istotne, co dobór rozwiązania o odpowiedniej grubości i średnicy wewnętrznej, jest uzyskanie szczelnej powierzchni izolacji, która zapobiegnie tworzeniu się niepożądanych mostków termicznych. Otuliny z wełny kamiennej, w przeciwieństwie do mat, nie wymagają wykonania konstrukcji wsporczych, co już stanowi znaczącą przewagę w postaci szybszego i obarczonego mniejszym ryzykiem montażu. Niemniej, kluczem do poprawnego wykonania izolacji wciąż pozostaje dokładne wykonanie połączeń zarówno poszczególnych odcinków, jak i złączy podłużnych.
Połączenie ma znaczenie!
Długie, proste przewody grzewcze, wentylacyjne czy klimatyzacyjne często wymagają montażu kilku następujących po sobie rozwiązań izolacyjnych. Aby ograniczyć liczbę łączeń, czyli potencjalnych nieszczelności w warstwie izolacji, można skorzystać z produktów o większych wymiarach. Paroc, jako jedyny aktualnie producent na rynku, oferuje otuliny z wełny mineralnej o długości 1200 mm, zgodnie z normą EN13467, co pozwala ograniczyć liczbę cięć, a w konsekwencji – potencjalnych mostków termicznych.
W przypadku rozwiązań tradycyjnych łączenie złączy podłużnych wykonuje się za pomocą taśmy lub metodą na gorąco. W pierwszej metodzie podłużne powierzchnie mocno do siebie dociskamy, a następnie po usunięciu z taśmy powłoki papierowej, zginamy tę zakładkę, która ma być przyklejona do złącza. Zakładkę pokrycia możemy też dociskać przy pomocy żelazka zgrzewającego – tak, aby pokrycie z klejem po podgrzaniu przylgnęło do przeciwległej powierzchni. Następnie unosimy żelazko, by pozwolić na schłodzenie kleju, jednocześnie nie puszczając przylegających powierzchni.
Rozwój technologii izolacyjnych sprawia, że wszystkie powyższe czynności można… pominąć. Wystarczy bowiem, że skorzystamy z otulin PAROC Hvac Combi AluCoat T lub PAROC Hvac Section AluCoat T. Produkty pokryte zostały zbrojoną folią aluminiową ze specjalną zakładką samoprzylepną, która nie tylko ułatwia i przyspiesza montaż, ale zapewnia też ciągłość oraz szczelność izolacji. Brak konieczności stosowania łączników mechanicznych redukuje ryzyko powstania mostków termicznych, co umożliwia uzyskanie założonych w projekcie temperatur – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz izolowanych elementów.
Niezależnie od metody zaleca się, by otulinę dodatkowo zabezpieczyć na dowolny z czterech sposobów. – W metodzie „tapelock” przyklejamy taśmę klejącą dookoła otuliny tak, żeby same jej końcówki pozostały nieprzyklejone. Następnie końcówki sklejamy w taki sposób, by pozostał jeden dłuższy koniec, który na koniec przyklejamy do taśmy – radzi Michał Nękanowicz. – Alternatywnie można wykorzystać drut wiązałkowy, który zawijamy dookoła otuliny lub spiralnie. Czasem stosuje się też opaski plastikowe lub stalowe. Niezależnie od wybranej opcji zabezpieczenia, końce dwóch otulin zawsze łączymy ze sobą metodą „tapelock” – dodaje.
Nie tylko izolacje…
Zabezpieczanie systemów grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych, oprócz właściwego materiału termoizolacyjnego, często wymaga od fachowca zastosowania szeregu innych elementów. W przypadku rozwiązań pochodzących od różnych producentów, których wspólne funkcjonowanie nie zostało wcześniej przetestowane w warunkach roboczych, nawet pomimo optymalnych właściwości jednostkowych produktów nie możemy być stuprocentowo pewni, jakie parametry osiągnie całość po instalacji.
W odpowiedzi na powyższy problem oraz w myśl zasady „wszystko, co potrzebne – w jednym miejscu”, Paroc uzupełnił ofertę izolacji technicznych o dedykowane akcesoria instalacyjne dla fachowców. W regularnej ofercie firmy, oprócz rozwiązań izolacyjnych, dostępne są m.in. noże do cięcia wełny kamiennej, druty wiązałkowe, zgrzewarki i gwoździe do mocowania izolacji (w tym gwoździe izolowane), taśmy klejące dedykowane do poszczególnych typów pokryć oraz manszety do wykańczania przewodów.
Wraz z produktami izolacyjnymi, akcesoria marki Paroc tworzą kompletny system, który gwarantuje najlepsze parametry montażu. Zaletą systemu jest fakt, iż jakość oraz kompatybilność poszczególnych elementów została dokładnie zbadana i zweryfikowana w warunkach roboczych. Korzystając z akcesoriów sygnowanych marką Paroc oraz stosując się do instrukcji montażu producenta zyskujemy pewność, że izolacja zostanie wykonana w sposób prawidłowy oraz umożliwiający poprawną pracę systemów grzewczych, wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych.
Źródło: Tower Communication