Nowe innowacyjne maty filtracyjne do wentylatorów Rittal

427

Powietrze pozostaje czyste: nowe fałdowane maty filtracyjne są pogromcami pyłu i ekspertami ds. bezpieczeństwa. Wentylatory filtrujące są drobnym i często pomijanym szczegółem w szafach sterowniczych. Gdy pojawia się konieczność wymiany zabrudzonych mat filtracyjnych, użytkownicy urządzeń często sięgają po możliwie jak najtańsze produkty.

Ale uwaga! Najniższe koszty zakupu nie zawsze oznaczają także najniższe koszty całkowite. Źle dobrana mata może nawet zagrażać pracy urządzeń. Takie ryzyko nie grozi użytkownikom nowych mat filtracyjnych do wentylatorów filtrujących Rittal TopTherm. Dzięki nim szafa sterownicza przestaje zbierać kurz: nowe fałdowane maty gwarantują zachowanie wysokiej klasy ochrony, a w dodatku obniżają także zużycie energii i koszty eksploatacji.

Wentylatory filtrujące filtrują chłodniejsze powietrze otoczenia przed wejściem do szafy sterowniczej, podczas gdy ogrzane powietrze wewnętrzne wydostaje się z szafy przez filtr wylotowy. Ważne jest przy tym, aby wentylator filtrujący nie obniżał klasy ochrony szafy sterowniczej i jednocześnie zapewniał możliwie duży strumień powietrza. W ten sposób odprowadza obciążenie cieplne komponentów elektronicznych zainstalowanych w szafie sterowniczej i zapobiega powstawaniu hotspotów.

Niuanse mediów filtrujących

Wentylatory filtrujące muszą być zaprojektowane tak, aby w wystarczającym stopniu chroniły przed pyłem i strugami wody. Ważnymi elementami są na przykład niezawodność uszczelki, ukształtowanie lameli oraz medium maty filtrującej. Diabeł tkwi w szczegółach, zwłaszcza w przypadku tego ostatniego. Jeżeli mata jest zbyt szczelna, to przepuszcza niewystarczającą ilość powietrza. Jeżeli jest zbyt przepuszczalna, to do szafy sterowniczej trafia za dużo cząstek pyłu lub nawet wody, co może zaszkodzić zamontowanym komponentom. Poza tym jeżeli mata jest wykonane z obcego materiału, np. wycięta samodzielnie z rolki, przestaje gwarantować wcześniej spełnianą klasę ochrony!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj