Duże zapylenie i hałas, silne wibracje, trudności z przewierceniem betonu zbrojonego – z techniką diamentową można uniknąć tych oraz innych problemów związanych z obróbką betonowych elementów. Dzięki tej metodzie można w stosunkowo krótkim czasie wykonać precyzyjne odwierty w betonie, nie obawiając się o negatywne oddziaływanie drgań na konstrukcję. Na czym polega technika diamentowa i gdzie można ją zastosować?
Czym jest technika diamentowa?
Technika diamentowa to metoda obróbki, która polega na wykorzystaniu narzędzi wyposażonych w segmenty wykonane z diamentowego proszku i metalicznego spoiwa. W miarę zużywania się narzędzia cząstki diamentu wykruszają się i zostają zastąpione nowymi, co powoduje samoostrzenie powierzchni roboczej. Jakość i zastosowanie narzędzi zależą m.in. od parametrów diamentu, rozmiaru cząstek diamentu oraz zagęszczenia drobin diamentu w segmentach. W zależności od rodzaju prac można użyć pił wyposażonych w tarcze diamentowe, lin z diamentowymi segmentami lub wiertnic z wiertłami i otwornicami diamentowymi. Tytułowe odwierty w betonie wykonuje się za pomocą:
- wiertnic ręcznych,
- wiertnic na statywie,
- wiertnic gąsienicowych,
- wiertnic górniczych.
Gdzie wykorzystuje się technikę diamentową?
Zastosowanie diamentu, czyli najtwardszego minerału w 10-stopniowej skali twardości Mohsa, umożliwia cięcie i wiercenie w najbardziej opornych materiałach, takich jak np. żelbet, granit czy kwarc. Technikę tę wykorzystuje się także przy obróbce wielu innych materiałów, np. niezbrojonego betonu, asfaltu, piaskowca, cegły czy pustaków. Narzędzia diamentowe stają się niezbędne przy rozmaitych pracach budowlanych. Cięcie stosowane jest na przykład wówczas, gdy trzeba wyciąć otwór pod okno, drzwi lub klatkę schodową. Piły diamentowe mają zastosowanie także przy pracach rozbiórkowych. Z kolei przewierty i odwierty w betonie (lub innymi materiale) wykonuje się w celu:
- rozprowadzenia instalacji elektrycznych,
- rozprowadzenia instalacji sanitarnych,
- umieszczenia kotew i prętów zbrojeniowych w konstrukcji,
- pobrania próbek rdzeniowych do ekspertyzy.
Jakie są zalety techniki diamentowej?
Wiercenie w betonie za pomocą wierteł i otwornic diamentowych pozwala zachować maksymalne bezpieczeństwo w trakcie pracy. Dzięki tej metodzie można bowiem wyeliminować wibracje, które mogłyby doprowadzić do nadwątlenia czy uszkodzenia konstrukcji. Wiercenie zajmuje mniej czasu, ponieważ narzędzia diamentowe radzą sobie z najtrudniejszymi w obróbce materiałami (np. zbrojonym betonem, granitem, kwarcem), a przy tym nie wymagają częstych przerw w pracy (przy metodzie na mokro). Technika ta pozwala na wykonanie otworów także o niestandardowych wymiarach (od ok. 10 mm do nawet ponad 1000 mm) i pod różnymi kątami, a to wszystko przy zachowaniu wysokiej dokładności.
Odwierty w betonie wykonywane techniką diamentową to także:
- estetyczne wykończenie (brak konieczności obróbki),
- znacznie mniej hałasu podczas pracy,
- ograniczenie emisji szkodliwego pyłu.
Dzięki wymienionym zaletom technika diamentowa jest korzystna zarówno dla właściciela i użytkowników obiektu, jak i dla osób przeprowadzających prace budowlane.
Kto wykonuje odwierty w betonie techniką diamentową?
Wiercenie w betonie z zastosowaniem wiertnic diamentowych to specjalność firmy DW BETA z Jaworzna. Firma zajmuje się również cięciem w betonie oraz rozbiórką mostów i wiaduktów. Wykonane realizacje oraz orientacyjne ceny można sprawdzić na stronie internetowej: https://www.dwbeta.pl/. Firma wykonuje odwierty w betonie o średnicy od 12 mm do 1350 mm, przy czym otwory mogą mieć głębokość nawet 6 metrów. Główna siedziba firmy mieści się pod adresem ul. Czarnieckiego 23 w Jaworznie, jednak DW BETA przyjmuje zlecenia na terenie całego kraju. W celu uzyskania bezpłatnej wyceny wykonania odwiertu (lub innej usługi) wystarczy napisać wiadomość na adres: biuro@dwbeta.pl lub zadzwonić pod numer +48 508 339 501
Źródło: BETA Wierzba Dariusz