Pięć niewielkich zmian prowadzących do poprawy efektywności zakładu

443

Pełne wykorzystanie napędów VSD

Zainstalowanie napędu VSD to jedno, ale maksymalne wykorzystanie jego możliwości to już inna sprawa. Wiele napędów VSD jest bogato wyposażonych w przydatne funkcje, o których kierownicy zakładów po prostu nie wiedzą. Dobrym przykładem są pompy. Z pompowaniem cieczy może wiązać się wiele problemów, od wycieków po niski poziom cieczy. Wbudowana funkcja sterująca, taka jak Pump Genius w ofercie napędów VSD marki WEG, umożliwia efektywniejsze wykorzystanie silników odpowiednio do wymagań produkcyjnych i dostępności cieczy.

Automatyczna funkcja wykrywania uszkodzonych rur dostępna w napędzie VSD może wskazać strefy wycieku cieczy i odpowiednio regulować pracę silnika. Oprócz tego dzięki funkcji detekcji suchobiegu pompy, kiedy zabraknie cieczy, silnik zostaje automatycznie wyłączony i uaktywniane jest ostrzeżenie o suchej pompie. W obu przypadkach silnik zmniejsza zużycie energii, kiedy mniej energii jest potrzebne do wykonania danej pracy.

Jeśli instalacja pompy wykorzystuje kilka silników, urządzenie sterujące pompy typu jockey może także zoptymalizować pracę silników o różnych rozmiarach. Może być tak, że do działania pompy wymagana może być praca małego silnika albo jednoczesna praca silnika małego i dużego. Pump Genius pozwala z większą elastycznością używać silnika optymalnej wielkości odpowiednio do natężenia przepływu.

Napędy VSD mogą nawet przeprowadzać automatyczne czyszczenie wirnika silnika, dbając o regularne usuwanie zanieczyszczeń stałych. Utrzymuje to silnik w optymalnym stanie, co pozytywnie wpływa na efektywność energetyczną.

Jeśli nie chcesz, aby koszty energii przekroczyły trzydziestokrotność ceny zakupu silnika na przestrzeni dekady, czas wprowadzić niektóre z tych zmian. Nie można tego zrobić z dnia na dzień, ale strategiczny plan mający na celu wyeliminowanie najbardziej nieefektywnych punktów w zakładzie zapewni znaczne korzyści energetyczne.

Źródło: WEG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj