Przepisy ASME jako możliwość wejścia na nowe rynki zbytu

3281

Czym jest ASME? ASME to przepisy projektowe zawierające wymagania związane z utworzeniem systemu jakości obejmującego projektowanie, kontrolę materiałów, wytwarzanie, montaż, badanie NDE i certyfikację urządzeń ciśnieniowych takich jak: kotły energetyczne i grzewcze oraz zbiorniki ciśnieniowe w tym wymienniki ciepła. Na terenie USA oraz Kanady przepisy te są obowiązkowe a akceptowalne są w ponad 100 krajów na całym świecie.

Samo stowarzyszenie ASME  – Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Mechaników zostało założone w roku 1880 przez grupę ekspertów z branży przemysłowej w celu stworzenia przepisów związanych z bezpiecznym projektowaniem, wytwarzaniem i inspekcją kotłów parowych. W I połowie XX wieku stowarzyszenie ASME zaczęło oferować certyfikację systemów kontroli jakości w firmach produkującym urządzenia ciśnieniowe.

Aktualnie oferowany przez ASME program oceny certyfikacji jest globalnie uznawany jako gwarancja dla wszystkich zainteresowanych stron. Producent urządzenia oznakowanego znakiem certyfikacyjnym ASME zapewnia, że spełnia ono wszystkie wymagania odpowiednich przepisów ASME BPVC (Boiler and Pressure Vessel Code).

Aktualnie na świecie ponad 7000 firm posiada certyfikaty ASME.  W Polsce jest 37 certyfikowanych przez ASME firm, które łącznie posiadają 61 certyfikatów autoryzacji  uprawniających do wytwarzania różnego rodzaju urządzeń ciśnieniowych. Dla porównania w Niemczech takich firm jest ok. 250, a we Włoszech prawie 300.

Korzyści z posiadania certyfikatu ASME

Manometers on steel cylinder storages or vats or tanks on juice and water production plant, industry machine equipment, blue toned

Niewątpliwą korzyścią jest dostęp do rynku w ponad 100 krajach na całym świecie, w których znak certyfikacyjny ASME nie jest prawnie wymagany, ale przepisy ASME są tam uznawane  jako spełniające wymagania krajowych przepisów bezpieczeństwa. Przed firmą otwierają się nowe dotychczas niedostępne rynki jak USA, Kanada i Meksyk gdzie oznakowanie urządzenia znakiem certyfikacyjny ASME jest obowiązkowe.

Wiąże się z tym wzrost zaufania u potencjalnego klienta w zakresie dostarczenia wyrobów bezpiecznych i spełniających wymagania jakości. Certyfikat ASME może być również dodatkowym atutem dla firmy przy udziale w przetargach na wykonywanie prac, np. dla rafinerii.

Ścieżka certyfikacyjna

Uzyskanie przez firmę certyfikatu ASME pozwalającego na stemplowanie urządzeń znakiem certyfikacyjnym ASME związane jest z wcześniejszym podpisaniem Umowy o Świadczeniu Usług Inspekcyjnych z wybraną przez firmę i akredytowaną przez ASME Autoryzowaną Agencją Inspekcyjną. Okres ważności certyfikatów autoryzacji ASME wynosi 3 lata. Przedłużenie ważności po tym okresie wymaga powtórnego audytu. Certyfikaty obowiązują na terenie lokalizacji wskazanej adresem na Certyfikacie Autoryzacji. Aktualnie obowiązujące opłaty za certyfikację dostępne są tutaj. Dodatkowo należy doliczyć koszt związany z przygotowaniem firmy do audytu przez Autoryzowaną Agencję Inspekcyjną oraz również koszt zakupów przepisów ASME.

Przydatne linki:

https://www.asme.org/

https://www.asnt.org/

https://www.astm.org/

https://www.iso.org/home.html

https://www.nationalboard.org/default.aspx

https://www.api.org/

https://ec.europa.eu/growth/sectors/pressure-gas/pressure-equipment/directive_en

http://www.newapproach.org/?f

https://www.eng-tips.com/threadminder.cfm?pid=794

Źródło: TÜV NORD GROUP
Autor: Adam Grajewski

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj