Przetwórstwo tworzyw sztucznych w kontekście globalnej gospodarki

246

Postępująca w ostatnich dziesięcioleciach globalizacja przyniosła wymierne korzyści wielu przedsiębiorstwom. Łatwy dostęp do przystępnych cenowo towarów z dalekiego wschodu pozwalał obniżać koszty, przy jednoczesnym utrzymaniu zadowalającej jakości. Nie ominęło to również segmentu wyrobów z plastiku – przetwórstwo tworzyw sztucznych było chętnie zlecane zagranicznym partnerom, którzy dostarczali elementy w bardzo atrakcyjnych cenach. Ostatnie lata przyniosły jednak serię wstrząsów w globalnej gospodarce, które stawiają outsourcing pod znakiem zapytania.

Stabilność dostaw i ekologia

Jedną z podstaw prowadzenia biznesu jest utrzymanie bezpiecznych szlaków handlowych, co w skali globalnej z roku na rok staje się coraz większym wyzwaniem. Przyczynia się do tego rosnąca ilość konfliktów militarnych, które wybuchają w miejscach kluczowych dla przepływu towarów. Zablokowane cieśniny i kanały znacznie opóźniają dostawy zarówno gotowych elementów z plastiku, jak też materiału wsadowego do produkcji. Przetwórstwo tworzyw sztucznych jest jednocześnie mocno zależne od cen ropy naftowej, z której wytwarzane są polimery, a jej ceny też ulegają obecnie sporym wahaniom. W skali globalnej skutkuje to opóźnieniami na różnych etapach cyklu produkcyjnego.

Kolejnym wyzwaniem dla branży wyrobów plastikowych są rosnące wymagania środowiskowe. Nacisk na kwestie ekologiczne wymaga inwestycji w tworzywa biodegradowalne, a także te pochodzące z recyklingu. Globalnie presja ta pojawia się głównie w krajach Europy, podczas gdy regiony rozwijające się nie zawsze są w stanie nadążyć z implementacją niezbędnej technologii. Outsourcing przestaje w takich sytuacjach zapewniać wyroby o odpowiednim standardzie, co jest kolejnym czynnikiem wpływającym na przemodelowanie dotychczasowego łańcucha przepływu towarów.

Lokalne przetwórstwo z tworzyw sztucznych

Wspomniane wyżej problemy ze stabilnością i przewidywalnością dalekowschodnich dostawców wpływają na umocnienie pozycji krajowych producentów. Moce wytwórcze ulokowane w bezpośrednim sąsiedztwie odbiorców pozwalają uniknąć problemów logistycznych, związanych ze skomplikowanym transportem morskim lub lotniczym, ale warto zwrócić uwagę również na kwestie technologiczne. Przetwórstwo tworzyw sztucznych na skalę masową odbywa się różnymi metodami – od wytłaczania, przez wtryskiwanie i termoformowanie, aż po odlewanie rotacyjne. Wcześniej należy jeszcze przejść przez fazę prototypowania, w której najczęściej korzysta się z druku 3D i klasycznej obróbki. Ten wieloetapowy proces od projektu po wdrożenie przebiega dużo szybciej przy lokalnej współpracy, gdzie wiele wątpliwości i przeszkód można rozwiązywać na bieżąco. Consulting technologiczny przebiega zwykle sprawniej, gdyż wyeliminowana zostaje bariera językowa.

Globalne trendy jasno pokazują, że w najbliższych latach mocny nacisk położony będzie na rozwój zakładów produkcyjnych, szczególnie w sektorach uznanych za kluczowe dla bezpieczeństwa kraju. Istotnym elementem będzie więc niezależność i samowystarczalność, również pod kątem wyrobów z tworzyw sztucznych, które są nieodłączną częścią większości maszyn i urządzeń.

Plastipol Poland Sp. z o.o.
Zawadzkiego 68/7
71-246 Szczecin

E-mail: kontakt@plastipol.pl
Strona: www.plastipol.pl