Rapid Tooling w PZL Sędziszów

884

Powszechnie znane przedstawicielom przemysłu zastosowanie druku 3D w procesie prototypowania, coraz częściej staje się doskonałą alternatywą dla konwencjonalnych technologii wytwarzania narzędzi i oprzyrządowania. Tzw. Rapid Tooling w dobie precyzyjnych drukarek 3D i szerokiej gamy dostępnych materiałów odgrywa istotną rolę w dynamicznie rozwijających się firmach motoryzacyjnych, wśród których na uwagę zasługuje PZL Sędziszów S.A.

PZL Sędziszów S.A. specjalizuje się w produkcji wszelkiego rodzaju filtrów. W szerokiej gamie produktów znajdują się filtry: powietrza, oleju, paliwa, kabinowe, hydrauliczne oraz osuszacze powietrza. Zakład posiada własny ośrodek badawczo-rozwojowy, gdzie od 1960 roku przeprowadza testy i kontrole filtrów. Jakość produktów firmy jest zgodna z międzynarodowymi standardami i potwierdzona normą ISO/TS 16949:2009.

Koncentrujemy się na poszerzaniu linii produktowych i systematycznym rozwijaniu oferty o nowe referencje. Wierzymy, że długoletnie doświadczenie oraz przyjęta strategia rozwoju firmy pozwolą nam utrzymać pozycję lidera w dziedzinie filtracji, ale też wyznaczać nowe kierunki rozwoju w branży – informuje zarządzający produkcją Grzegorz Tomasik, Członek Zarządu PZL Sędziszów S.A.

Przedsiębiorstwo doskonaląc procesy produkcyjne, dąży m.in. do skrócenia czasu uzyskania finalnego produktu i przyspieszenia fazy testów. Realizację tych celów wspomaga technologia druku 3D, którą wykorzystano w procesie wykonywania form do uszczelnień poliuretanowych.

Wykonane formy miały charakteryzować się gładką powierzchnią, odwzorowującą kształt modelu o wąskiej tolerancji wymiarów. Bardzo istotna była więc klasa dokładności reprezentowana przez maszynę wykonującą dany element – tłumaczy Paweł Dudek, Konstruktor w PZL Sędziszów S.A.

Formy do uszczelnień poliuretanowych wykonano na drukarce 3D VSHAPER 450 Single, charakteryzującej się m.in. podgrzewaną komorą roboczą, minimalizującą skurcz materiału, którym w tym przypadku był ABS FILSHAPER.

Aby zmieścić się w bardzo wąskiej tolerancji, wykonaliśmy najpierw model wzorcowy, który zmierzono za pomocą skanera i sondy pomiarowej. Na podstawie pozyskanych danych, obliczyliśmy skurcz materiału dla danej geometrii, a następnie wykonaliśmy finalny wydruk z uwzględnieniem pomiarów – mówi odpowiedzialny za realizację projektu Konrad Kowalski, Mechanical Engineer w VERASHAPE.

W oparciu o otrzymane w ten sposób części, firma PZL Sędziszów wykonała serię próbnych uszczelnień poliuretanowych, pozyskując istotne z punktu widzenia fazy projektowania finalnego przedmiotu informacje. Druk 3D w ocenie przedstawicieli przedsiębiorstwa przyczyni się do rozwoju produkcji prowadzonej w PZL Sędziszów S.A. i z pewnością znajdzie zastosowanie w innych jej obszarach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj