Sektor przemysłowy kolejny rok ma się dobrze. Tendencja wzrostowa powinna się utrzymać również w przyszłości. 60% pracowników w ostatnim roku dostało podwyżki. Wielu spodziewa się wzrostu wynagrodzeń również w tym roku – to główne wnioski płynące z najnowszej edycji raportu Grafton Recruitment & Gi Group Manufacturing 2019 Sales & Market Trends.
50 tysięcy – tylu pracowników brakuje na różnych stanowiskach w sektorze produkcyjnym. Stale poszukiwani są m.in. spawacze, operatorzy maszyn, ładowacze, pilarze, tokarze, ślusarze, personel techniczny i specjaliści. Do tego niskie bezrobocie, duża rotacja, konieczność ściągania do pracy cudzoziemców i nowe regulacje ustawowe. Takie wyzwania stoją przed firmami w sektorze produkcyjnym. Dla kandydatów do pracy i pracowników to są dobre wiadomości, bo pracodawcy stają się bardziej elastyczni – komentuje Antonio Carvelli,
Manager agencji pracy Gi Group.
Raport Grafton Recruitment & Gi Group Manufacturing 2019 Sales & Market Trends Report odpowiada m.in. na pytania: Ile się zarabia w przemyśle produkcyjnym? Które stanowiska i branże są najlepiej opłacane? Jakie są trendy na rynku pracy?
W Raporcie są również stawki wynagrodzeń na ponad 200 stanowiskach w sektorze produkcyjnym z podziałem na 13 województw. Opracowanie zawiera komentarze i analizy ekspertów dotyczące trendów rynkowych, zagrożeń i korzyści oraz wyzwań stojących przed przemysłem.
Obserwując rynek pracy w przemyśle metalowym na terenie Górnego Śląska w roku 2018 nie zaobserwowałem rewolucyjnych zmian, raczej wzmocnienie trendów występujących już w latach poprzednich – tłumaczy Jarosław Litwiński, Lean Manager, cytowany w raporcie. – W najbliższym czasie największymi wyzwaniami dla firm metalowych będą: presja płacowa, odpływ doświadczonych pracowników ze względu na wiek emerytalny oraz brak możliwości pozyskania dostatecznej liczby wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych.
Jak firmy radzą sobie z wyzwaniami? Jak wyjaśnia Anna Grodecka, Country HR Manager w Magneti Marelli: Znacznemu wydłużeniu uległ czas rekrutacji i pozyskania pracowników
produkcji. W związku z brakiem kandydatów na rynku lokalnym, pracodawcy muszą też sięgać po pracowników zza wschodniej granicy, Indii czy Bangladeszu. W takich warunkach priorytetem jest retencja, przy czym, aby była ona skuteczna, nie wystarczy samo podniesienie wynagrodzeń.
Dzisiaj pracodawcy muszą oferować rozwiązania kompleksowe. Nadal bardzo istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wyborze czy zmianie pracodawcy są wynagrodzenia i benefity, ale równie istotna jest kultura oraz przyjazne środowisko pracy, komfort fizyczny i psychiczny.
Pobierz skróconą wersję raportu w j. angielskim tutaj: RAPORT GRAFTON MANUFACTURING
Jak otrzymać pełen raport Grafton Recruitment w j. angielskim, sprawdź tutaj: https://www.grafton.pl/o-nas/centrum-mediowe/manufacturing-2019-salary-and-market-report