Urządzenia wykorzystywane do produkcji kosmetyków

3217

Podczas produkcji kosmetyków – oprócz doboru odpowiednich składników – bardzo ważny jest sam proces ich mieszania i wytwarzania. Wymagane standardy jakości wykonania preparatów, sterylność produkcyjną i maksymalną powtarzalność wszelkich procedur można utrzymać jedynie dzięki odpowiednim urządzeniom przemysłowym o specjalistycznym zastosowaniu i precyzji technologicznej.

Jakie maszyny są wykorzystywane przy produkcji kosmetyków?

Produkcja preparatów kosmetycznych, takich jak kremy, maści, emulsje, żele czy odżywki, musi odbywać się w warunkach, które zapewnią najwyższą jakość wykonania. Kosmetyki są substancjami o ściśle określonych recepturach, gdzie każdy najdrobniejszy element procesu ich wytwarzania ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i skuteczności ich działania. Dlatego tak istotne jest korzystanie z certyfikowanych urządzeń przemysłowych zapewniających wymagane standardy.

Najbardziej zaawansowane technicznie mieszalniki, których przeznaczeniem jest przemysłowa produkcja preparatów kosmetycznych, możemy podzielić na kilka grup uwzględniających rodzaj substancji i składników. Na przykładzie producenta mieszalników przemysłowych Grason możemy wydzielić następujące urządzenia:

– mieszalniki homogenizujące laboratoryjne, procesowe i przemysłowe,

– mieszalniki płynów,

– mieszalniki bębnowo-stożkowe do substancji sypkich i proszków,

– mieszalniki fazy olejowej, tłuszczowej i wodnej, czyli tak zwane topielniki.

Co to jest mieszalnik homogenizujący?

Mieszalniki homogenizujące, zwane inaczej homogenizatorami, służą do produkcji wszelkiego typu maści, kremów, żelów, odżywek, past, emulsji, zawiesin czy smarów stosowanych w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. W zależności od skali i procesu produkcyjnego można je podzielić na trzy kategorie: mieszalniki homogenizujące laboratoryjne, procesowe i przemysłowe. Najnowszej generacji homogenizatory dzięki pełnej automatyzacji umożliwiają programowanie kolejnych procesów wytwarzania kosmetyków, oferując powtarzalność, precyzję i kontrolę najistotniejszych dla określonych preparatów funkcji, takich jak czas, temperatura, nadciśnienie czy wydajność. Zazwyczaj zakres obrotów takiego urządzenia wynosi maksymalnie 4000 obrotów na minutę, a ciśnienie próżni – do -0,85 bara.

Co to jest mieszalnik laboratoryjny?

Mieszalnik laboratoryjny jest przeznaczony do wykonywania kosmetyków w małych zakresach i krótkich seriach testowych. Jego kompaktowe rozmiary ze zbiornikami od 5 do maksymalnie 50 litrów pojemności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj