Zaawansowane technicznie czujniki i oprogramowanie stymulują wzrost popularności urządzeń do noszenia w sektorze przemysłowym

1007

Urządzenia te podnoszą poziom wydajności i wiedzy swoich użytkowników, zapewniają im nieograniczony dostęp do danych oraz łączą poszczególne ogniwa systemu sieciowego – zespół TechVision w firmie Frost & Sullivan.

Pojawienie się Internetu Rzeczy (IoT) oraz coraz większe zapotrzebowanie na dane dostępne w czasie rzeczywistym, a także rosnące potrzeby związane z monitorowaniem i śledzeniem tych danych, sprzyjają rozwojowi technologii urządzeń do noszenia stosowanych w sektorze przemysłowym. Branże produkcyjna, logistyczna i magazynowa, budowlana, wydobywcza i gazowa, a także detaliczna oraz sektor ochrony zdrowia coraz chętniej stosują urządzenia do noszenia na ciele. Urządzenia takie jak czapki, okulary czy też różnego rodzaju bransoletki, wyposażone w zaawansowane czujniki, technologię rozpoznawania głosu, pomoce wizualne oraz ekrany dotykowe, podnoszą poziom bezpieczeństwa oraz zapewniają łatwy dostęp do danych.

„Projektanci tworzą urządzenia do noszenia, które stają się coraz lżejsze i łatwiejsze w użytkowaniu. Ich baterie działają dłużej, a zaawansowane czujniki pozwalają na podniesienie poziomu ergonomii oraz ograniczenie zmęczenia użytkownika” – zauważa Ranjana Lakshmi Venkatesh Kumar, analityk działu TechVision w firmie Frost & Sullivan. „Postępująca miniaturyzacja oraz coraz bardziej zaawansowane materiały spowodują, że urządzenia do noszenia będą stawały się jeszcze mniejsze, natomiast ich komponenty elektroniczne staną się częścią ludzkiego ciała.”

Nowa analiza „Urządzenia do noszenia wykorzystywane w sektorze przemysłowym”, (Wearable Technologies for Industrial Application) przygotowana przez Frost & Sullivan, globalną firmę doradczą, stanowi część programu Partnerstwa na Rzecz Rozwoju. Analiza identyfikuje kluczowe technologie stosowane w urządzeniach do noszenia, jak również graczy rynkowych dostarczających aplikacje stosowane w produkcji, na liniach montażowych, do kontroli jakości, przepływu towarów oraz planowania łańcucha dostaw.

Choć zakres zastosowania tego rodzaju urządzeń szybko się rozszerza, wysokie koszty inwestycji oraz niepełne wsparcie oferowane przez obecne platformy sprawiają, że ich wdrażanie w sektorze przemysłowym przebiega w ograniczonym zakresie. Niektóre firmy są również sceptyczne co do możliwości bezproblemowego zintegrowania nowych technologii z ich obecnymi procesami roboczymi. Wiele firm może nie mieć nawet dostępu do technologii pozwalających na wykorzystanie w ich produktach ergonomicznych i zgodnych z danym środowiskiem operacyjnym rozwiązań.

„W ciągu najbliższych 2-5 lat spodziewamy się znaczącego przełomu na rynku urządzeń do noszenia” – dodaje Kumar. „Postępująca cyfryzacja zmieni obecny sektor przemysłowy w branżę „smart”, w której użytkownicy wewnętrzni oraz klienci zewnętrzni będą podłączeni do procesów łańcucha dostaw, a współpraca człowiek-maszyna pozwoli zwiększyć  wydajność, świadomość użytkowników oraz poprawi warunki pracy.”

Do gamy urządzeń do noszenia, które można obecnie stosować lub poddać je ocenie w warunkach przemysłowych należą: smartwatche, rejestratory aktywności lub parametrów zdrowotnych (bransoletki fitness), noszone kamery mobilne, inteligentne okulary oraz zakładane na głowę wyświetlacze rozszerzonej rzeczywistości (AR). Do innych technologii o dużym potencjale zaliczają się: czujniki pierścieniowe sterujące warunkami otoczenia, elektroniczne wyświetlacze noszone na skórze, a także opaski monitorujące aktywność mózgu i pozwalające na odzyskanie spokoju lub koncentracji.

Do największych innowatorów w tym obszarze należą:

Epson, Wielka Brytania: Epson oferuje lekkie, inteligentne okulary z doskonałym wyświetlaczem OLED. Urządzenie wyposażone jest w kamerę, która umożliwia wyświetlanie wspomagających obrazów AR. Zaawansowane czujniki i procesory analizują otoczenie, w którym przebywa użytkownik i przedstawiają mu odpowiednie rekomendacje.

ODG (Osterhout Design Group), USA: Inteligentne okulary ODG to mobilny komputer składający się z dwóch stereoskopowych ekranów HD wyświetlających 80 klatek na sekundę z 40-stopniowym polem widzenia. Okulary są przeznaczone do wykorzystania w aplikacjach przemysłowych oraz w sektorze ochrony zdrowia.

OptAlert, Australia: Firma opracowała urządzenie do monitorowania poziomu zmęczenia użytkownika: urządzenie mierzy stopień senności w czasie rzeczywistym, odpowiednio analizując ruchy źrenic. Wykorzystano do tego innowacyjną wersję złącza Bluetooth, oferującego wiele poziomów zabezpieczeń co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.

Źródło: Frost & Sullivan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj