Zrównoważona efektywność, najwyższa moc i brak kompromisów, czyli nowa jakość chłodzenia szaf sterowniczych z wentylatorami Rittal Blue e+

213

Bezpieczeństwo i ochrona urządzeń elektronicznych przed różnego rodzaju groźnymi dla podzespołów awariami ma ogromne znaczenie szczególnie tam, gdzie ryzyko wystąpienia ich niewydolności i uszkodzenia jest realne. W styczniu 2024 roku firma Rittal wprowadziła do sprzedaży innowacyjne wentylatory filtrujące Blue e+, które pozwalają wyeliminować nie tylko to zagrożenie, ale też inne, bardziej dla biznesu niebezpieczne, jakim jest przestój systemu, a jego konsekwencją — generowanie zatrważających kosztów.

Niekontrolowany wzrost temperatury jest zdecydowanie ostatnią rzeczą, jaką chcielibyśmy zobaczyć na kontrolnym odczycie. Obok szkodliwych dla delikatnej elektroniki czynników zewnętrznych to właśnie kumulujące się we wnętrzu szafy sterowniczej ciepło jest tym największym zagrożeniem. Na szczęście dawno już opracowano sposoby, pozwalające na skuteczne sterowanie temperaturą w zamkniętej przestrzeni. Wśród nich pojawiły się rozwiązania dobre i skuteczne, jednak żadne z nich nie przypominało tego, czym są dzisiejsze wentylatory filtrujące Blue e+.

Ochrona przed zanieczyszczeniem to nie jedyne istotne wyzwanie

Mając do czynienia z zaawansowanymi procesami, jakie zachodzą we wnętrzu szaf sterowniczych, nie jest trudno zauważyć, że odpowiedzialna za ich prawidłowy przebieg elektronika jest wyjątkowo podatna na działanie zewnętrznych czynników. Gdyby nie osłaniająca ją odpowiednio dobrana obudowa, wiele elementów tego złożonego systemu mogłoby zwyczajnie przestać działać. Przy nieograniczonym niczym wnikaniem do wnętrza drobin kurzu, występującej w powietrzu wilgoć czy nawet, o co na terenie różnego rodzaju zakładów przemysłowych nie trudno, agresywnych oparów i olejów, awaria komponentów byłaby tylko kwestią naprawdę niedługiego czasu.

rittal blue e+

Jak jednak wiadomo, to nie tylko unoszące się wokół nas zanieczyszczenia mogą wyrządzić poważne szkody. Równie niebezpieczne są nieumiejętnie wprowadzone środki zapobiegawcze. W przypadku szaf sterowniczych takim nierozważnym, lecz tragicznym w skutkach aktem, będzie zaniedbanie innego, wpływającego na wydajność urządzeń czynnika — temperatury.

Gdy temperatura wzrasta, wydajność sprzętu spada

Lata działalności w branży i codzienna styczność z urządzeniami sterującymi
z pewnością dały już każdemu możliwość zapoznania się z niesionymi przez obsługę tego typu systemów urokami i to niejednokrotnie. Nie będzie więc zaskoczeniem stwierdzenie, że im wyższa od rekomendowanej dla wnętrza danej szafy sterującej temperatura, tym niższa wydajność kryjących się w niej urządzeń. Jak więc zapobiegać temu zjawisku bez konieczności nadwyrężania kondycji i wydajności bariery ochronnej, jaką stanowią w tym wypadku szczelne ścianki obudowy?

Wśród stosowanych dotychczas rozwiązań jednym z najczęściej wybieranych jest montaż wentylatorów filtrujących, których zadaniem jest usuwanie niepożądanego ciepła i zapobieganie dalszemu nagrzewaniu przestrzeni wewnątrz szafy. I choć rozwiązanie to niegdyś niedocenianie dziś cieszy się drugim życiem, to stworzony przez Rittal produkt, znacznie wykracza poza dotychczasowe oczekiwania, bowiem nowa generacja wentylatorów filtrujących Blue e+ to możliwości dotychczas niespotykane.

Wentylatory filtrujące Blue e+, czyli efektywność, kontrola i oszczędność

Powiedź o nowym akcesorium do szaf sterowniczych Rittal, że to skuteczne wentylatory filtrujące, to jak nie powiedzieć nic. Nowa generacja urządzeń jest bowiem niezbędnym, inteligentnym elementem wyposażenia wszędzie tam, gdzie nadzór nad przeprowadzanymi procesami produkcyjnymi sprawują urządzenia elektroniczne. Jednak czym dokładnie wentylatory Blue e+ zasługują na uwagę?

Zaczyna się od montażu

Choć może nie jest to kwestia najważniejsza, z pewnością to właśnie ona jako pierwsza zostanie przez użytkownika zauważona i, co najważniejsze, doceniona. Skąd taka pewność? Wentylatory filtrujące Blue e+ już na etapie projektowania postrzegano jako elementy niewymagające wykorzystania narzędzi zarówno w trakcie ich montażu,
jak i konserwacji. Pozostałe komponenty mechaniczne przeszły natomiast dokładnie przemyślaną modernizację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj