Jak oceniasz kontrolę swojej firmy nad firmowymi urządzeniami mobilnymi?

999

Urządzenia mobilne są dziś obecne praktycznie w każdej branży. Zdarza się, że służą pracownikom tylko i wyłącznie do kontaktu, coraz częściej jednak warunkują wykonanie ich codziennej pracy – począwszy od dostępu do służbowej poczty, skończywszy na wewnętrznych, firmowych aplikacjach służących do bardzo konkretnych celów, takich jak skanowanie towarów, rejestracja dostarczania przesyłek czy choćby nawigacja. Jeśli już posiadasz firmową flotę urządzeń mobilnych, warto przyjrzeć się scenariuszom ich wykorzystania i te scenariusze usprawnić. To najprostsza definicja zadania, jakie spełniają rozwiązania klasy MDM (Mobile Device Management).

Od blue collar do CEO

Wyobraźmy sobie, że w Twojej organizacji są trzy grupy użytkowników końcowych firmowych urządzeń mobilnych:

  • Pracownicy produkcyjni, pracujący w terenie lub w hali produkcyjnej
  • Pracownicy biurowi, w tym kierownicy
  • Kadra zarządzająca, czyli pracownicy C-level

Scenariusze wykorzystania urządzeń przez każdą z tych grup, będą nieco inne. Pracownicy produkcyjni są często najbardziej mobilni, pracują w halach produkcyjnych albo w terenie przy zmiennych warunkach pogodowych. Ich urządzenia to często urządzenia dodatkowo wzmacniane, odporne na pył, deszcz czy upadek z wysokości. Na poziomie funkcjonalnym przeważnie są to urządzenia skonfigurowane w tzw. trybie kiosk lub COSU (Corporate Owned Single Use), gdzie sposób wykorzystania urządzenia zostaje ograniczony do wybranych funkcji lub nawet jednej, konkretnej aplikacji. Taki sprzęt jest przeznaczony do ściśle określonego celu.

FAMOC manage – zdalny monitoring urządzeń mobilnych (FAMOC manage to pełna nazwa produktu)

Nieco większą swobodę mogą mieć pracownicy biurowi, w tym np. kierownicy działów. Ich praca wymaga często korzystania z różnych narzędzi, a scenariusz użytkowania powinien przewidywać nieco więcej funkcjonalności. W dalszym ciągu jednak chcemy, aby taki pracownik otrzymał służbowy sprzęt, przygotowany uprzednio do codziennej pracy, a jednocześnie – ze względu na kontakt z wrażliwymi danymi firmowymi – możliwie najlepiej zabezpieczony. W takim przypadku nasz dział IT może przygotować dla nas smartfona skonfigurowanego w trybie COBO (Urządzenie służbowe w pełni zarządzane/ Corporate Owned Business Only). Co to oznacza w praktyce? Nasze urządzenie jest zarządzane przez naszą organizację, co może wiązać się z narzuconymi restrykcjami dotyczącymi bezpieczeństwa (wymogi dot. blokady urządzenia albo ograniczony dostęp do sieci WiFi) lub ograniczeniami dotyczącymi instalacji aplikacji (biała i czarna lista aplikacji).

Jeszcze inna sytuacja będzie w przypadku pracowników C-level. Myśląc o kadrze zarządzającej możemy wdrożyć rozwiązanie WPC (Profil praca na Urządzeniu Służbowym/  Work profile on Company Owned). Wówczas przestrzeń na urządzeniu zostanie podzielona na tę służbową i prywatną, co umożliwi użytkownikowi na instalację własnych aplikacji oraz odrębne miejsce na prywatnych plików, zdjęć czy wiadomości. Jednocześnie administrator IT będzie sprawował kontrolę jedynie nad częścią służbową, która zostanie wyodrębniona na urządzeniu w postaci tzw. kontenera.

No dobrze, ale co to zmienia?

Scenariusze wykorzystania urządzeń w organizacji oraz wspomniane powyżej tryby zarządzania spełniają dwa podstawowe wyzwania naszych działów IT. Z jednej strony usprawniają zarządzanie urządzeniami i danymi – co z perspektywy wszechobecnej pracy zdalnej wydaje się być nieocenione. Z drugiej strony chronią firmę przed wyciekiem danych służbowych, wymuszając odpowiednie zabezpieczenia czy po prostu ograniczając funkcjonalność urządzeń. Co więcej, narzędzie klasy Mobile Device Management (MDM) daje możliwość lokalizacji urządzenia, a także możliwość zdalnego wyczyszczenia danych lub blokady w przypadku kradzieży lub zgubienia.

Warto pamiętać, że MDM (Mobile Device Management) to tak naprawdę dopiero początek drogi. Jeszcze więcej możliwości dają rozwiązania klasy Enterprise Mobility Management (EMM), a najwięcej rozwiązania Unified Endpoint Management (UEM). Te ostatnie umożliwiają zarządzanie nie tylko smartfonami, tabletami, kontentem czy aplikacjami, ale też wszelkimi innymi urządzeniami końcowymi, takimi jak laptopy, smartwatche czy nawet urządzenia VR.

Bezpieczna mobilność dla przemysłu

Niezależnie od gałęzi przemysłu, funkcjonalności rozwiązań MDM/ EMM/ UEM mogą okazać się nieocenione jeśli chodzi o zarządzanie flotą mobilną, kontrolę urządzeń i bezpieczeństwo danych. Z poziomu konsoli do zarządzania, możemy mieć wgląd m.in. w parametry baterii urządzenia, w tym kondycji baterii, poziomu naładowania czy nawet jej temperatury. Mamy też możliwość raportowania czasu odblokowania i zablokowania urządzenia. Takie raporty zawierają dane o tym, jak długo urządzenie jest odblokowane, czyli używane. Pozwala to ocenić, czy urządzenie jest wykorzystywane w pełnym zakresie, dzięki czemu mamy możliwość reagowania i (przykładowo) przenoszenia urządzeń do działów, w których okażą się one bardziej potrzebne i częściej wykorzystywane. Ponadto w przypadku problemów technicznych z urządzeniem, nasz administrator ma możliwość zdalnego dostępu do urządzenia i naprawienia błędu.

Lista podobnych funkcjonalności jest długa, a rozwiązanie, które realizuje powyższe scenariusze to FAMOC manage UEM – nasz rodzimy system do zarządzania urządzeniami mobilnymi. Jeśli chcesz posłuchać więcej na temat możliwości systemu, zapisz się na darmowy webinar: 11 maja 2021, godz. 11:00.

Link do rejestracji: http://bit.ly/WebinarFamoc

Kontakt:

Famoc S.A.
ul. Wajdeloty 12A
80-437 Gdańsk
tel.: 58 350 94 70
E-mail: info@famoc.com
www.famoc.com

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj