Wprowadzanie nowych technologii takich jak sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe (ML), oprogramowanie sterowane zdarzeniami, automatyzacja procesów decyzyjnych staje się koniecznością dla utrzymania konkurencyjności firm, jednocześnie zmuszając przedsiębiorców do uzupełniania i pogłębiania wiedzy z tego zakresu, adaptacji i elastycznego podejścia do nowych rozwiązań technologicznych w biznesie. Województwo Małopolskie śledzi trendy technologiczne i gospodarcze i wspiera firmy, które chcą wdrażać nowoczesne technologie informacyjne i komunikacyjne. W ramach projektu SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy wsparciem dla przedsiębiorców, na właścicieli i menedżerów firm z regionu czekają eksperci Fundacji Progress and Business, którzy przeprowadzą audyty i doradzą najlepsze rozwiązania.
Badania koniunktury w okresie szybkich zmian adaptacyjnych do nowych warunków prowadzenia działalności gospodarczej w okresie pandemii i powrotu do normalności wskazują, że bez inwestycji w nowe technologie informatyczne i rozwiązania telekomunikacyjne (TIK) ok. 45% firm z sektora MŚP w Polsce w ciągu najbliższych 5 lat będzie musiało ograniczyć lub zakończyć działalność. Przydatność wiedzy i infrastruktury informatycznej do organizacji pracy zdalnej została dobitnie wykazana podczas epidemii COVID-19. Dla konkurencyjności przedsiębiorstw kluczowe jest adaptacyjne określanie kierunku rozwoju na podstawie trendów technologicznych w zakresie TIK. Wymaga to od przedsiębiorcy budowy profesjonalnego technologicznego planu strategicznego. Istotna jest również optymalizacja kosztów działalności przedsiębiorstwa związanych z nabywaniem i rozwijaniem we własnym zakresie nowych technologii.
Odpowiedzią na potrzeby firm jest projekt SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy wsparciem dla przedsiębiorców. W ramach projektu działa Centrum Transferu Wiedzy przy Fundacji Progress and Business, do którego mogą się zgłosić przedsiębiorcy z Małopolski zainteresowani zastosowaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych w swojej firmie.
Specjalistyczne usługi oferowane przez Centrum Transferu Wiedzy Fundacji Progress and Business umożliwią przedsiębiorcom dostęp do aktualnej specjalistycznej wiedzy z zakresu TIK, możliwości wdrożenia systemu efektywnego zarządzania innowacjami w przedsiębiorstwie, stworzenie planu transformacji cyfrowej, a także wprowadzanie prototypowych rozwiązań z zakresu najnowszych technologii, mających potencjalnie kluczowe znaczenie dla wytwarzanych przez przedsiębiorcę produktów i usług, stosowanych procesów lub modeli biznesowych.
Na potrzeby przedsiębiorstw odpowiada oferta działań Fundacji Progress and Business w ramach projektu SPIN w zakresie:
- Audytów technologicznych w zakresie TIK
- Usług doradczych związanych z opracowaniem prototypów systemów informatycznych i ich możliwości wdrażania.
W ramach audytów pogłębionych wykonywane mogą być także
- Prognozy rozwoju technologii i rynków
- Foresight korporacyjny (por. www.foresight.pl)
- Planowanie strategiczne, w tym budowa strategii B+R firmy (por. www.roadmapping.pl)
- Analizy wrażliwości i ryzyka wdrażanych TIK, zwłaszcza AI
- Analizy oddziaływania społecznego i ekonomicznego wdrażanej technologii lub systemu informatycznego
W celu optymalizacji efektywności Fundacja Progress and Business prowadzi analizy perspektywiczne dotyczące rozwoju wybranych technologii społeczeństwa informacyjnego oraz badania rynku .
Poprzez działanie w projekcie SPIN Centrum Transferu Wiedzy Fundacji Progress and Business pomaga małym i średnim przedsiębiorstwom w stosowaniu najnowszych rozwiązań z zakresu TIK i AI oraz w budowie strategii wprowadzania produktów i usług na rynek, co umożliwi MŚP lepsze dostosowanie do wymagań rynkowych. Właściwe wdrożenie i zarządzanie narzędziami TIK oparte o najnowsze trendy i modele wdrażania pozwala przedsiębiorstwom na obniżenie kosztów działalności, większą efektywność produkcji i jakość wykonywania usług, większą wydajność pracowników, zachowanie ciągłości biznesowej, co zapewnia konkurencyjność na coraz bardziej wymagającym rynku.
Przykłady usług dla innowacyjnych przedsiębiorstw zrealizowanych przez Fundację Progress and Business
- Zarządzanie innowacjami: projektowanie, implementacja i wdrażanie zakładowych systemów zarządzania innowacjami (rejestracja, ocena, priorytetyzacja, możliwości wdrożenia, tworzenie portfeli innowacji, pośrednictwo w sprzedaży patentów i licencji).
- Analizy wrażliwości i ryzyka finansowego, przemysłowego, ocena ryzyka globalnego firmy, systemy zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach.
- Strategia rozwoju systemów argumentacyjnych i innych zaawansowanych systemów eksperckich (jeden z projektów powstałych z udziałem doradczym Fundacji w ramach SPIN uzyskał w bieżącym roku dofinansowanie w programie INFOSTRATEG NCBR)
- Projektowanie systemów wspomagania decyzji, wykorzystujących metody sztucznej inteligencji, integracja z ERP,
- Projektowanie systemów rekomendujących dla e-commerce,
- Inne inteligentne systemy wykorzystywane w działalności firm: wspomagające nauczanie (LMS),; systemy wizyjne, Internet rzeczy, systemy wspomagania kreatywności, projektowanie i wdrażanie systemów eksperckich i baz wiedzy.
- Informatyka medyczna: e-zdrowie, m-health, kliniczne systemy wspomagania decyzji w medycynie (np. wybór ścieżek klinicznych), roboty rehabilitacyjne.
- Robotyka autonomiczna: projektowanie inteligentnych systemów sterowania, autonomicznych systemów decyzyjnych; roboty antycypacyjne i ich wdrożenia ((jeden z projektów powstałych z udziałem Fundacji zainicjowany w ramach SPIN uzyskał w bieżącym roku dofinansowanie w programie POIR
- Zaawansowana snsoryka: interfejsy mózg-komputer (BCI) dla robotyki, sieci sensorów, systemy monitoringu wizyjnego, rozpoznawanie obrazów i sekwencji video.
- Inżynieria środowiska i infrastruktura smart cities: technologie proekologiczne, biotechnologia, zarządzanie środowiskiem naturalnym, energie odnawialne: biopaliwa płynne, energia wodna, w tym zarządzanie systemami zbiorników wodnych, technologie dla małych elektrowni wodnych (MEW), inteligentne systemy opomiarowania mediów, systemy zaopatrzenia w wodę, analizy oddziaływania na środowisko, LCA, wdrażanie EMAS i ISO 27000.
Ze względu na duże zróżnicowanie branżowe firm zainteresowanych udziałem w projekcie, usługi są dostosowane do konkretnej sytuacji przedsiębiorstwa.
Usługi w ramach projektu SPIN dla małopolskich przedsiębiorców są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i realizowane w ramach obowiązującego limitu pomocy de minimis, pokrywają oni jedynie 23% VAT od ceny netto usługi.
Technologie informacyjne i komunikacyjne to jeden spośród tematów, w których wsparcie mogą uzyskać przedsiębiorcy z Małopolski. W ramach projektu SPIN działa aż 8 Centrów Transferu Wiedzy, specjalizujących się w różnych dziedzinach. Zachęcamy przedsiębiorców, którzy planują wprowadzanie innowacji w swojej firmie do kontaktu z Punktem Kontaktowym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, tel. 12 29 90 662, 12 29 90 827, e-mail: spin@umwm.malopolska.pl lub bezpośrednio do Centrum Transferu Wiedzy działającego w ramach projektu. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.spin.malopolska.pl oraz na Facebookowym profilu SPIN https://www.facebook.com/spin.malopolska