Urządzenia drukująco-aplikujące – sposób na dokładniejsze znakowanie

1373

Jednymi z kluczowych czynników, które wpływają na zwiększenie efektywności działań są automatyzacja i cyfryzacja. Nie zawsze bowiem produktywność pracownika zależy od niego. Często podczas wykonywania pracy zmuszony jest do rozwiązywania problemów związanych np. z etykietami. Aplikuje je ręcznie, przeprowadza test jakości. Efekt? Strata czasu. Istnieją jednak rozwiązania, które mogą zautomatyzować cały proces, a są nimi urządzenia drukująco-aplikujące.

Wydajniej także w innych obszarach

Automatyzacja etykietowana pozwala pracować wydajniej w innych obszarach. Dodatkowo maszyny do etykietowania nie wymagają wynagrodzenia, przerw ani dni urlopowych. W miarę rozwoju działalności zautomatyzowane systemy etykietowania pomogą przedsiębiorstwu nadążyć za zwiększonym popytem bez konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników. Nie bez znaczenia jest także zmniejszona liczba błędów. Dla przykładu – systemy Print&Apply są wyposażone w opcje weryfikacji nadruku, które dają pewność, że właściwa etykieta została zastosowana do właściwego produktu.

Automatyzacja to fakt

W ostatnich latach świadomość klientów w zakresie etykietowania zdecydowanie wzrosła. Odbiciem tych trendów są bardziej zindywidualizowane potrzeby dotyczące urządzeń stosowanych do znakowania i etykietowania. Automatyzacja tych procesów stała się faktem. Najczęściej znakuje się gotowe wyroby (94%), opakowania zbiorcze (63%) oraz palety (48%). O ile stosowane systemy znakowania mogą się różnić w zakresie konkretnej technologii nanoszenia oznaczeń, mają jedną zasadniczą cechę wspólną – umożliwiają „traceability”. W języku branżowym pod tym pojęciem kryje się kontrola jakości, pozwalająca na dotarcie do źródeł ewentualnych problemów, odpowiedzialnych za niepowodzenie czy szkodę. 

Automatyczne aplikowanie etykiet

Systemy automatycznego druku i aplikacji etykiet Print&Apply umożliwiają drukowanie etykiet oraz kodowanie tagów RFID o różnych rozmiarach na tym samym urządzeniu (maksymalny rozmiar etykiety jest określany przed zakupem aplikatura). Etykiety i tagi RFID z powodzeniem mogą być umieszczane na różnych powierzchniach, bez względu na ich kształt i użyty materiał, a ich zawartość może być modyfikowana i aktualizowana tuż przed aplikacją. Urządzenia firmy Etisoft, umieszczone na uniwersalnych stojakach, są także gotowe do szybkiej zmiany miejsca pracy. Jednym z nich jest Label-Aire 3138NV-DAT z ramieniem umożliwiającym aplikację dwóch etykiet na sąsiednie boki produktu. Zmiana wysokości zawieszenia aplikatora nie wymaga także ciągłego nadzoru sprawowanego przez pracowników. Wszystko odbywa się w pełni automatycznie i bez przerwy technicznej, powodującej przestój produkcji.

Print&Apply udowania, że etykietowanie może być proste

Korzyści przemawiające za wdrożeniem automatycznej aplikacji etykiet mówią same za siebie. Bywa jednak tak, że klient nie zdaje sobie nawet sprawy z ograniczeń, wynikających ze stosowania tradycyjnych metod. Tymczasem okazuje się, że jest to jedno z głównych wąskich gardeł dla całego procesu produkcyjnego. Niestety przedsiębiorstwa zazwyczaj dostrzegają tę przeszkodę w momencie, w którym pojawia się realna groźba utraty klienta lub jego zaufania. Taka sytuacja prowadzi często do podejmowania doraźnych działań, mających na celu poprawę zdolności produkcyjnych. Tymczasem dzięki urządzeniom Print&Apply, etykietowanie jest nie tylko szybkie i efektywne. Zapewnia identyfikowalność zarówno w wewnętrznym procesie logistycznym, jak i w pozostałej części łańcucha dostaw. W efekcie przedsiębiorstwo zyskuje więc lepszy wgląd w przepływ towarów. A co najważniejsze spełnia wymagania klienta odnośnie jakości finalnych wyrobów.

 Autor tekstu: Michał Wąs, Etisoft

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj