Od 6 do 17 cobotów w trzy lata. Automatyzacja się opłaca

569

Lipton Teas and Infusions podniósł wydajność paletyzacji w katowickim zakładzie dzięki wdrożeniu cobotów Universal Robots na końcówkach linii produkcyjnych. Doświadczenie z polskiego zakładu jest teraz przenoszone do fabryk firmy w innych krajach.

Lipton Teas and Infusions to międzynarodowa firma zajmująca się produkcją herbaty. Należą do niej m.in. takie marki jak Lipton, Brooke Bond, Saga, Pukka. Katowicka fabryka, w której  zatrudnionych jest ponad 400 osób, zajmuje się konfekcjonowaniem herbaty dostarczanej w 25-kilogramowych workach. Przedsiębiorstwo, równocześnie z rozwojem, szukało sposobów na poprawę wydajności produkcji. Odpowiedzią okazało się zastosowanie robotów współpracujących (cobotów). Wdrożenie pierwszych 6 cobotów UR10e miało miejsce w 2019 roku. Rezultaty zachęciły do kolejnych inwestycji – obecnie wykorzystywanych jest ich już 17 i przygotowywane są kolejne implementacje.

Coboty obsługują proces paletyzacji na końcówkach linii produkcyjnych. Jedna z hal w katowickiej fabryce jest niemal całkowicie zrobotyzowana i wyposażona w case packery do pakowania pudełek jednostkowych do opakowań zbiorczych, coboty UR do paletyzacji i autonomiczne roboty mobilne do odbierania zapełnionych palet. Przed automatyzacją w hali tej pracowało na zmianie 6 – 7 osób, obecnie wystarcza jeden operator. Pozostałym pracownikom można było powierzyć nowe zadania.

Łatwość wdrożenia i krótkie ROI

Poza pierwszym cobotem, wszystkie wdrożenia w katowickiej fabryce zostały przeprowadzone przez wewnętrznych inżynierów przy wsparciu dystrybutora urządzeń Universal Robots. „Mamy dwuosobowy zespół, który zajmuje się uruchamianiem kolejnych stanowisk i ich utrzymaniem. Według mnie, dobry, potrafiący programować informatyk i automatyk, który wie, jak wszystko podłączyć wystarczą, by wdrożyć cobota. Wsparcie od dystrybutora i szkolenia z UR Academy gwarantują dostęp do niezbędnej wiedzy” mówi Dariusz Ratajczak, Digital & ManEx Engineer w Lipton.

Lipton ocenia okres zwrotu z inwestycji w zakup cobota UR na 2-2,5 roku. Jest on pochodną zmniejszenia kosztów pracy i zwiększenia wydajności. „Rozwiązania, które opracowaliśmy w Polsce, są teraz implementowane w innych fabrykach Lipton Teas and Infusions na całym świecie – w Wielkiej Brytanii, USA, Turcji. Entuzjazm, z jakim pracownicy podchodzą do innowacji jest wszędzie ten sam: zachowanie zatrudnienia i poprawa ergonomii wynikająca z braku konieczności ciągłego schylania, są odbierane przez nich zdecydowanie pozytywnie. Kierownictwo natomiast docenia łatwość wdrożenia i poprawę rentowności produkcji” – podsumowuje Ratajczak.

„Doświadczenia Liptona pokazują, że coboty Universal Robots pomagają uelastycznić produkcję i uodpornić się na nieprzewidziane sytuacje. Niezawodność I utrzymanie produkcji mogą przesądzić o przewadze konkurencyjnej w zmiennym środowisku gospodarczym.” –   dodaje Daniel Niepsuj, Channel Development Manager w Universal Robots.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj