Przemysłowe AI: Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje przemysł produkcyjny?

730

Sektor produkcyjny nie pozostaje obojętny wobec transformacji cyfrowej. Wdrażanie rozwiązań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji nie tylko poprawia jakość produkcji, ale i ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo i optymalizację wszystkich procesów, a także szybkie reagowanie na pojawiające się przeszkody. Jak wykorzystuje się AI w fabrykach i dlaczego mówimy w tym kontekście o rewolucji?

Sztuczna inteligencja – czym właściwie jest?

Sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence) wykorzystywana jest dzisiaj w handlu, systemie opieki zdrowotnej, transporcie i wielu innych dziedzinach życia człowieka. Czym jednak w ogóle jest sztuczna inteligencja? Najprościej rzecz ujmując, nazywamy tak systemy bądź maszyny, które naśladują ludzką inteligencję. Dzięki temu sprawnie wykonują zadane polecenia i usprawniają swoje działanie na podstawie sukcesywnie zbieranych informacji.

Budowanie systemu AI odbywa się głównie przez nauczanie maszynowe (ang. machine learning), czyli wyciąganie przez maszynę wniosków z wcześniejszych doświadczeń oraz za pomocą sieci neuronowej – składającej się z sekwencji algorytmów, wyszukujących związki między zmiennymi i przetwarzających dane w podobny sposób, co ludzki mózg.

Jak wykorzystuje się sztuczną inteligencję w produkcji?

Korzystanie ze sztucznej inteligencji w przemyśle ma ogromny potencjał, z którego już teraz korzysta wiele gałęzi biznesu. Możemy wyróżnić kilka głównych zastosowań AI w produkcji. Sztuczną inteligencję możemy wykorzystywać do m.in.:

  • prognozowania jakości i wydajności, czyli analizy predykcyjnej

W dobie stale rosnącej konkurencji nie możemy pozwolić sobie na straty i systemy, które nie przynoszą założonych efektów. Współczesne oprogramowania produkcyjne wspierają wykrywanie przyczyn strat. Sztuczna inteligencja analizuje poszczególne procesy, dzięki czemu jest w stanie alarmować nas o zbliżającym się problemie.

  • konserwacji predykcyjnej

Celem tej funkcji jest przewidywanie awarii i alarmowanie o niej pracowników. Wykorzystywanie sztucznej inteligencji w produkcji zapobiega także wtórnym uszkodzeniom. Co ważne, dzięki temu, system działa bez niepotrzebnych przerw, a cały proces naprawy może okazać się koniec końców bezstratny.

  • zarządzania zapasami

Sztuczna inteligencja wspiera obniżanie kosztów utrzymania zapasów. Dzięki kontrolowaniu stanu magazynów, AI może przewidywać braki zasobów, zanim te się pojawią.

  • optymalizacji łańcucha dostaw

Zmiany rynkowe wymagają od producentów elastycznego podejścia do ciągłego usprawniania łańcucha dostaw. Sztuczna inteligencja może nie tylko kontrolować stan zapasów, ale i zużycie energii i surowców. Dzięki ciągłemu zbieraniu informacji i analizie danych, AI wspiera podejmowanie decyzji przez przedsiębiorców, które mają na celu optymalizację wszystkich procesów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj