Narzędzia do osiowania laserowego oferowane jako część programu AIP+

1250

Firma NSK w ramach nowego programu AIP+ oferuje zaawansowane narzędzia do osiowania laserowego opracowane dla zakładów szukających możliwości zminimalizowania strat i zapewnienia maszynom optymalnej wydajności przy jak najniższym zużyciu energii. Koncepcja opracowania narzędzi została zainspirowana faktem, iż ponad 50% maszyn pracuje bez właściwego osiowania, co prowadzi do powstawania wyższych obciążeń i uzyskiwania ogólnie niższej wydajności.

– Urządzenia LAS-Set wykorzystują podwójne lasery dla łatwej konfiguracji nawet przy większych odległościach.

Narzędzia do osiowania laserowego składają się z dwóch zestawów urządzeń przeznaczonych odpowiednio dla pasów i wałów napędowych. Właściwe osiowanie pasów napędowych jest bardzo istotne we wszystkich przypadkach, gdy wydajność i koszty prac konserwacyjnych odgrywają kluczową rolę. Niewspółosiowość kół pasowych może skutkować niepożądanymi siłami przenoszonymi na maszynę, co z kolei prowadzi do szybszego zużycia oraz zwiększonych wibracji i, w konsekwencji, do przedwczesnego zużycia łożysk oraz kosztownych przestojów maszyn.

Urządzenia do osiowania pasów spotykane w wielu «nisko kosztowych» systemach wymagają zwykle przeprowadzenia montażu i pomiarów od strony czołowej koła pasowego. Rozwiązanie to posiada poważne ograniczenie, ponieważ zakłada, iż powierzchnia koła jest czysta, wolna od rdzy i równoległa do rowków klinowych koła. W konsekwencji metoda ta niezbyt często zapewnia wykonanie precyzyjnego osiowania. Natomiast unikatowy zestaw NSK LAB-set jest montowany w rowkach klinowych koła pasowego, dokładnie tam, gdzie znajduje się pas napędowy, co zapewnia doskonałe osiowanie za każdym razem.

W odróżnieniu od większości innych systemów wykorzystujących pojedyncze lasery lub układy luster, które są bardzo trudne do ustawienia i użytkowania, zestaw NSK LAB-set jest oparty na parze liniowych transmiterów laserowych (ze zintegrowanymi tarczami), wyposażonych w dwie sprężynowe prowadnice montowane w rowkach klinowych koła pasowego. Dzięki wykorzystaniu dwóch laserów można uzyskać wyjątkowo wysoką rozdzielczość, co pozwala z łatwością wykryć nawet najmniejsze niewspółosiowości. Przesunięcie równoległe, niewspółosiowość kątowa i skręcenie są natychmiast widoczne dla operatora.

Uzyskanie rzeczywistej współosiowości pasów napędowych przynosi szereg korzyści obejmujących wydłużenie żywotności łożysk oraz usunięcie zbędnych sił powiązanych z niewspółosiowością. Dodatkowo zmniejsza się zużycie układu napędowego, a na skutek zredukowanego tarcia zwiększa się wydajność operacyjna. Te same korzyści można uzyskać dzięki stosowaniu zestawu LAS-Set do osiowania wałów napędowych. Powszechnie wiadomo że osiągnięcie współosiowości wałów to złożone zadanie wymagające uwzględniania takich czynników jak ugięcie drążków pomiarowych. Tradycyjnie wykonuje się je przy użyciu czujników zegarowych, ale czynność ta jest postrzegana niemal jak «czarna magia», która może być wykonywana tylko przez doskonale wyszkolonych i doświadczonych techników.

Dla kontrastu, zestaw LAS-set wykorzystuje dwa lasery liniowe pozwalające na łatwą konfigurację nawet na większych odległościach oraz czujniki cyfrowe o wysokiej rozdzielczości zapewaniające precyzyjne rezultaty. Dodatkowo jednostka wyświetlacza posiada intuicyjny, oparty na ikonach przewodnik, który krok po kroku prowadząc użytkownika, upraszcza i przyspiesza cały proces osiowania. Co ważne, urządzenie przeprowadza pomiary «na żywo» podczas regulacji, sprawdzając przesunięcie równoległe i niewspółosiowość kątową ( wskazania «na żywo» są zapewnione przy użyciu prostego wskaźnika czerwony/zielony, który informuje czy mieścimy się w dopuszczalnych granicach tolerancji).

Dzięki takim rozwiązaniom operacja osiowania może zostać ukończona nawet gdy maszyna osiągnęła temperaturę roboczą, co wyklucza konieczność kompensacji wpływu rozszerzalności cieplnej. Proces jest jeszcze bardziej uproszczony dzięki technologii bezprzewodowej łączącej jednostkę pomiarową z wyświetlaczem. Łączność bezprzewodowa służy również do poprawy dostępu i ułatwia wygodne umieszczenie wyświetlacza.

– Urządzenie LAS-Set firmy NSK wykorzystuje czujniki cyfrowe o wysokiej rozdzielczości w celu zapewnienia precyzyjnych rezultatów osiowania wałów.

Kolejną zaletą dla użytkowników LAS-Set jest sprawdzanie tzw. kulawej łapy ( softfoot).Firma NSK zaleca zbadanie na samym początku, czy maszyna równo się opiera na wszystkich podstawach, tak aby napęd pozostawał stabilny i nie był narażony na poluzowanie czy odchylenie.

Podsumowując, rozwiązanie LAS-Set pozwala zamienić wymagające, eksperckie zadanie na standardową czynność konserwacyjną, prostą i szybką do przeprowadzenia, co pomaga w ograniczeniu przestojów maszyn i zwiększeniu produktywności.Zarówno rozwiązanie LAS-Set, jak i LAB-Set są częścią kompletnej oferty usług AIP+ firmy NSK, stanowiąc doskonałe uzupełnienie dostępnych w portfolio usług monitorowania stanu maszyn.

Źródło: NSK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj